profil

Interpretacja pieśni "Czego chcesz od nas Panie" J. Kochanowskiego

poleca 94% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jan Kochanowski z Czarnolasu, to tworzący w okresie polskiego renesansu autor fraszek, dramatu „Odprawa posłów greckich”, utworów satyrycznych, trenów, pieśni i psałterza Dawidów.
Renesans w Polsce zwany też odrodzeniem, stworzony we Włoszech trwał od połowy XV do 1584. (rok śmierci Jana Kochanowskiego) W jego czasie rozkwitł humanizm, upowszechnił się wynalazek druku, poszerzyło się czytelnictwo. Dominowała wiara w rozum i możliwości człowieka. Narodził się nowożytny język literacki, co wielokrotnie odbija się w twórczości Jana Kochanowskiego jako jednego z najważniejszych twórców tej epoki w naszym kraju.

Hymn „Czego chcesz od nas Panie” jest pieśnią. Kochanowski stworzył go w Padwie, ok 1558 r. jest nazywany manifestem renesansowego humanizmu. Składa się z czternastu strof dwuwersowych pisanych trzynastozgłoskowcem. Niektóre wersy są ze średniówką. Zachwyca się jego dziełem stworzenia. Dziękuje za dary które Bóg ofiarował ludzkości. On doskonale wie że Bóg niczego nie potrzebuje od człowieka którego powinnością jest modlitwa i wiara. Przedstawiony tu Bóg różni się znacznie od postaci boga średniowiecznego. Nie jest to już surowy i zimny władca straszący potępieniem i czarną śmiercią, a dobrotliwy stwórca który kocha to co stworzył i czuwa nad tym. Poprzez jego dzieła ukazuje się jego potęga. To on „Zbudował niebo” , „Założył fundament nieobeszłej ziemi”. Człowiek wie że jest mały przy „Nieśmiertelnym Panu którego mocy Kościół nie ogarnie” i jego wielkość przejawia się we wszystkich jego dziełach. Kochanowski w tym utworze wyraził uniwersalną postawę chrześcijańską, gdzie w stworzonym przez Boga świecie, jego obecność jest zaznaczona na każdym kroku człowieka poprzez piękno i harmonię.

Ten utwór to jeden z najpiękniejszych renesansowych hymnów. Rozkład akcentów jest regularny. Występują wyliczenia, epitety metafory. Rymy są ułożone w sposób AA, BB itd. Rymy są żeńskie. Klamrą spinającą utwór są dwie apostrofy w których Kochanowski się zwraca do Boga.    

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta