profil

Interpretacja Wierszu KoniecXIX wieku Kazimierza - Przerwy - Tetmayera.

poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wiersz „wiek XIX” jest wierszem napisanym przez Kazimierza Przerwę- Tetmajera, który był znanym wieszczem epoki modernistycznej i Poetą z dramatu „Wesele”, w którym przedstawił siebie jako wybitnego, polskiego patriotę. Arcydzieło, które było przez niego napisane ukazuje nam, zafascynowanym jego twórczością czytelnikom, realia Młodej Polski. Poeta przedstawił swoim odbiorcom smutek i jego przyczyny, takie jak ironia, wzgarda, przekleństwo, rozpacz, bezskuteczną walkę i rezygnację. Z powodu tych przyczyn pojawił się nurt, który nazywamy dzisiaj dekadentyzmem. Był on bardzo charakterystyczny na przestrzeni epok. Charakteryzował się on biernością, pesymizmem, smutkiem, biernością i żałością.

Świat w „XIX wieku” został przedstawiony jako okrutny. Człowiek był w nim słaby i bardzo bezsilny, jak mrówka, która nie jest w stanie zatrzymać rozpędzonego pociągu. Ponadto narzeka on na brak ochrony przed złem w słowach „Jakaż jest przeciw złego twoja tarcza”. Ubolewał on też nad biernością ludzi, którzy przez smutki i brak nadziei przestali nawet stawiać opór złu i nieszczęściom.

Ponadto, Kazimierz w swoich dziełach ukazywał inne tematy, które również są nam bliskie. Przykładem takiego tematu są kobiety. Kazimierz Przerwa – Tetmayer w swoim wierszu opisał akt miłosny, jako dzieło sztuki. Opisał on miłość fizyczną mężczyzn i kobiet, jako coś co sprawia nam przyjemność. Jednak skupił się on nie na samej kobiecie, ale na swoich uczuciach. Świadczy to o braku przywiązania do kochanki, ale o wykorzystywaniu jej jedynie dla przyjemności bez większych uczuć i w celu zdobycia stanu nirwany.

Myślę, że wiersze Kazimierza Przerwy – Tetmayera są bardzo wybitne i pouczające oraz, że poeta zasłużył sobie na tytuł wspaniałego poety XIX wieku.

Pozdrawiam panią Polonistkę :)
jeżeli wam pomogłem proszę o oceny pozytywne :)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury
Gramatyka i formy wypowiedzi