profil

Stanisław August Poniatowski zdrajca czy patriota?

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-26
poleca 88% 128 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stanisław August Poniatowski był ostatnim królem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czas jego rządów nie był najlepszym okresem w historii naszego państwa. Panowanie Poniatowskiego często jest oceniane bardzo negatywnie, utożsamiamy króla za zdrajcę, uważam że bezpodstawnie ponieważ zrobił on wiele dobrego dla naszego narodu.

Stanisław August Poniatowski urodził się w 1732 r. Wiele podróżował, przyglądał się kulturze oraz ustrojom politycznym innych państw europejskich, ponadto był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, Zachwycał się ustrojem monarchii parlamentarnej w Anglii. Podczas pobytu w Petersburgu nawiązał romans z przyszłą cesarzową Katarzyną, która później pomogła mu w objęciu tronu polskiego podczas ostatniej wolnej elekcji. Jego koronacja miała miejsce w Warszawie w 1764 r. Caryca Katarzyna myślała, że Poniatowski będzie nieaktywnym królem i podległym decyzjom. Jednak tak się nie stało, władca starał się przeprowadzić w kraju jak najwięcej reform, chciał poprawić sytuację naszej ojczyzny. Jego działania spotkały się jednak z wielką niechęcią ze strony szlachty, która bała się utraty przywilejów i nazywała politykę władcy prorosyjską. Niezadowolenie tej warstwy społecznej i poparcie przez Rosję doprowadziło do zawiązania w 1768 r. konfederacji Barskiej trwającej do 1772 r. Jej upadek był przyczyną pierwszego rozbioru Polski, który miał miejsce w tym samym roku. Pomimo tych wydarzeń Poniatowski nie poddał się, dalej reformował państwo, przyczynił się między innymi do reformy monetarnej, utworzył szkołę Rycerską i Komisję Edukacji narodowej, co było dowodem na to, że bardzo mu zależało na edukacji młodego społeczeństwa. Ponadto ogromne znaczenie miała dla niego sztuka, organizował spotkania z artystami, rozwijał kraj pod względem kulturalnym. W 1788 został zwołany Sejm Czterdziestoletni, miał pozytywny wpływ na sytuację naszej ojczyzny, trwał do 1792 r. Bardzo ważnym wydarzeniem było również uchwalenie Konstytucji 3-Maja. W 1791 r. Król wykorzystał wojnę Rosji z Turcją i zawiązał antyturecki sojusz, dzięki niemu możliwa była reforma armii, zwiększono liczbę piechoty oraz wprowadzono do użycia armaty. Zawarł również sojusz z Prusami, których przedstawiciele zasiadali w polskim sejmie. Niestety już w 1792 r. na tereny naszego państwa przeniosły się oddziały rosyjskie, zaniepokojone licznymi reformami króla i poprawiającą się sytuacją Polski. Nie otrzymaliśmy wsparcia ze strony Prus i w 1792 r. król przyłączył sie do Konfederacji Targowickiej, której skutkiem był drugi rozbiór Polski w 1793 r. W 1794 r. Poniatowski wziął udział także w insurekcji Kościuszkowskiej na którą nie miał żadnego wpływu. W 1795 r. doszło do trzeciego rozbioru naszej ojczyzny, Rzeczpospolita przestała istnieć na rzecz Rosji. Ostatnie lata życia spędził na wygnaniu w Petersburgu, zmarł w 1798 r.

Moim zdaniem Stanisława Augusta Poniatowskiego nie można nazwać zdrajcą. Prawdą jest, że nie udało mu się uchronić naszego państwa przed upadkiem, ale to nie oznacza, że jego polityka była prorosyjska, wręcz przeciwnie, robił wszystko co tylko mogłoby poprawić sytuację w kraju, przeprowadził wiele reform, bardzo korzystnie wpływających na nasze społeczeństwo. Trzeba zaznaczyć, że panował w bardzo trudnych czasach, nie miał możliwości uratowania Polski, przypuszczam, że gdyby miał jakieś lepsze możliwości, toby je wykorzystał i zrobił wszystko dla naszej Ojczyzny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty