profil

Recenzja "Pianisty" Romana Polańskiego

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Pianista" - wyreżyserowany przez Romana Polańskiego w kooperacji francusko-niemiecko-brytyjsko-polskiej w 2002 roku. Polska data premiery to 6 września 2002 roku. Muzykę do filmu podłożył Wojciech Killar, autorem pomysłu był we własnej osobie Władysław Szpilman, a scenografia powstała pod okiem Allana Starskiego. Film oparty na autobiograficznej książce Władysława Szpilmana. W Władysława Szpilmana wcielił się Adrien Brody, który zagrał w filmie bardzo emocjonalnie. Frank Finlay i Maureen Litman jako ojciec i matka Władysława oraz Julia Reiner jako Halina i Jessica Meyer w roli Reginy. Brata Szpilmana zagrał Ed Stoppard. Wszyscy z powyżej wymienionych odtworzyli swoje role bardzo efektywnie i przekonująco. Tematyka filmu opiera się na drugiej wojnie światowej, w której żydowska rodzina Szpilmanów musi walczyć o życie. Niedługo po tym jak Władysław spotkał swoją przyjaciółkę Dorotę - w którą wcieliła się Emilia Fox - zaczęto przesiedlać żydowskie rodziny. Tytuł filmu w moim mniemaniu wiąże się z zawodem mężczyzny, ponieważ Władysław Szpilman był znakomitym pianistą, stąd pochodzi tytuł "Pianista". 

Moim zdaniem obsada doskonale spełniała swoje zadanie wcielając się w wyznaczone im role. Roman Polański w kolejnym filmie wykazał się wielkimi umiejętnościami w doborze ludzi, z którymi chce współpracować oraz jako reżyser. Wojciech Killar, który podłożył muzykę również wykazał się zdolnościami w wyborze podkładów do danych sytuacji, muzyka nie była ani za cicha ani za głośna idealnie zsynchronizowana z daną geopolityką ( sytuacją ), a to czyni film ciekawszym. Jednakże zauważyłam/łem błąd w filmie, a mianowicie podczas gry na pianinie w mieszkaniu naprzeciwko niemieckiego szpitala Władysław nie dotyka klawiszy instrumentu, a muzyka gra. Błąd w filmie nie psuje jednak jego całości, gdyż jest słabo zauważalny. W ekranizacji można również zobaczyć polskich aktorów takich jak Katarzyna Figura, Borys Szyc, Zbigniew Zamachowski oraz wielu innych.

Film jest bardzo interesującą historią, która dla nas Polaków powinna mieć ogromne znaczenie. Ekranizacja z całą pewnością jest godna polecenia, dlatego, że odzwierciedla życie ludzi w czasie wojny, pokazuje jak musieli cierpieć i ile przeszli aby odzyskać wolność. "Pianista" na międzynarodowych festiwalach otrzymał wiele nagród, m.in. trzy Oskary, Złotą Palmę na festiwalu w Cannes i dwie nagrody BAFTA oraz siedem Cezarów. Film wysoce daje do myślenia i jest na tyle dobry żeby go polecić. Zachęcam do obejrzenia. 

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Formy wypowiedzi
Sztuka i kultura