profil

Recenzja filmu "Pianista" R. Polańskiego

poleca 87% 137 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Film Romana Polańskiego to dramat wojenny, oparty na książce Władysława Szpilmana. Wyreżyserowany został w 2002r, główną rolę odgrywa Adrien Brody. Pierwszy raz widziałam ten film w telewizji a następnie na lekcji języka polskiego.

Akcja rozgrywa się w Warszawie w roku 1939 kiedy Niemcy najeżdżają na Polskę i wybucha II wojna światowa. Władysław Szpilman będący wspaniałym pianistą przerywa swoją dobrze zapowiadającą się karierę z powodu wojny. Bohater pochodzący z żydowskiej rodziny nie miał szans na przeżycie, okrucieństwo wojny wobec Polaków oraz Żydów było przerażające. Szpilman stracił rodzinę w obozie zagłady w Treblinkach, sam uszedł z życiem dzięki pomocy dawnego przyjaciela. Swoje życie zawdzięcza osobą które pomagając mu same straciły życie.

Film jest bardzo realistyczny oraz dramatyczny. Porusza on nasze serca, dobór muzyki oraz prosty sposób przekazywania emocji urzeczywistnia wydarzenia wojny. Roman Polański porusza bardzo trudną tematykę filmową, nie jest łatwo pokazać społeczeństwu problem wojny. Scenariusz filmu jest surowy i zarazem prosty, gdyż nie wymaga on od widza wiedzy na temat filmu. Film ukazuje nam jak ważna jest pasja, bohater żył muzyką która w najcięższych chwilach dawała mu szczęście i chwile zapomnienia o rzeczywistości.

Po obejrzeniu ?Pianisty? uświadomiłam sobie co to jest wojna, jak ona działa na ludzi i jaka to jest ?choroba?. Przedsięwzięcie Romana Polańskiego jest ?krzykiem świadomości? dla świata, by nie doprowadził on do kolejnej zagłady ludzkości . Bardzo polecam ten film osobą które nie doceniają swojego życia oraz tego jak wielu ludzi zginęło za religie, narodowość.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta