profil

Unia Europejska- wczoraj, dziś i jutro

poleca 85% 439 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Początkiem dzisiejsze Unii Europejskiej była Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS). Wspólnota ta została powołana w 1951 roku, ej celem było utworzenie wspólnego (ogólno europejskiego) rynku węgla i stali. Miało tak się stać po przez zniesienie ceł importowych, eksportowych oraz ograniczenie ilości przepływu towarów objętych postanowieniem traktatu.

W 1957 roku powołano Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Europejska Wspólnotę Energii Atomowej. W założeniu EWG miało doprowadzić do wspólne unii celnej, a następnie do wspólnego rynku towarów, usług, kapitału oraz siły roboczej. EWEA miała zapewnić kontrolę nad przemysłem nuklearnym w Europie i wykorzystanie go wyłącznie o celów pokojowych.
W 1973 roku do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej przystąpiła Dania, Wielka Brytania oraz Irlandia. W referendum Norwegowie zdecydowali, że nie chcą przystąpić do Wspólnoty.

W 1981 roku do EWG przystąpiła Grecja. Nie spełniała ona wymagań jej stawianych, jednak państwa członkowskie zdecydowały, że jej nie przyjęcie miałoby wiele niekorzystnych skutków.
W 1987 roku w życie wszedł Jednolity Traktat Europejski. Przewidywała ona do 1992 roku zniesienie barier w przepływie osób, towarów oraz kapitałów. Miało to doprowadzić do zniesienia wewnętrznych granic, wzajemnego uznawania dyplomów zawodowych, ujednolicenie podatku VAT, przepisów dotyczących ochrony konsumentów i mediów.

W 1985 roku RFN, Belgia, Francja, Holandia orz Luksemburg podpisały umowę, która zniosła kontrolę osobistą na przejściach granicznych, jednolitej polityce azylowej oraz wizowej.

W 1986 roku do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej dołączyła Hiszpania oraz Portugalia. Podobnie jak wcześniej Grecja, państwa te nie spełniły wszystkich wymagań. Zrobiono to, gdyż chciano w tych państwach wzmocnić młodą demokrację.
Także w 1986 roku powstał obecny symbol Unii Europejskiej- 12 gwizd na niebieskim tle. Ustanowiono także hymn- \"Od do radości\", której kompozytorem jest Wolfgang Amadeusz Mozart.

W 1992 roku w Maastricht zmieniono nazwę z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, na Unia Europejska. Wprowadzono wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, unię monetarną oraz współpracę w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Traktat ten wszedł w życie z dniem 1. Styczni 1993 roku.

W 1995 roku do UE przystąpiła Austria, Finlandia oraz Szwecja. Po upadku Muru Berlińskiego wiadome było, że to nie koniec.

Od 1.Maja 2004 roku Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej. Nie wiemy, jak będzie wyglądała Unia za kilka lat. Być może pod wpływem czegoś rozpadnie się, a być może stanie się krainą mlekiem i miodem płynącą. Unia Europejska jak do tej pory scala i przybliża kraje Europy. z pewnością w jej szeregi wstąpią nowe państwa nie tylko z terenów Europy wschodniej. Polska będzie łącznikiem między wschodem, a zachodem, będzie także mediatorem tych państw, ambasadorem Unii na wschodzie. Dla takich państw, jak Litwa, Łotwa czy Estonia może być odzwierciedleniem ich ambicji europejskiej. To także Polska stanie się przykładem państwa, które dzięki Unii odrodzi się niczym Feniks z popiołów lub też stoczy się razem z kamieniem wtaczanym przez Syzyfa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty