profil

Kalendarium rozszerzenia UE

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1946 19 wrzesień-Winston Churchil w przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie w Zurichu wzywa do pojednania francusko-niemieckiego i utworzenia Stanóe Zjednoczonych Europy. "Gdyby Europa kiedyś się zjednoczyła [...] byłoby bezgraniczne szczęście, dobrobyt, chwała, którymi cieszyłoby się trzysta lub czterysta milionów ludzi [...] Pierwszym krokiem ku odrodzeniu rodziny europejskiej musi być budowanie i wzmacnianie siły ONZ. W ramach tej koncepcji, i zgodnie z nią, musimy odtworzyć rodzinę europejską jako regionalną strukturę, którą można by nazwać Stanami Zjednoczonymi Europy. Jeżeli na początku wszystkie państwa Europy nie będą chciały lub nie będą mogły przyłączyć się do Unii, musimy mimo wszystko postępować tak, by zebrać i połączyć tych, którzy chcą, i tych, którzy mogą [...] W tym całym pilnym przedsięwzięciu Francja i Niemcy muszą wspólnie objąć przewodnictwo. Wielka Brytania, Brytyjska Wspólnota Narodów, potężna Ameryka i, mam nadzieję, Rosja Sowiecka muszą być przyjaciółmi i opiekunami nowej Europy i muszą bronić jej praw do życia i blasku [...]".
21 wrzesień Federaliści europejscy zebrani na pierwszym powojennym kongresie międzynarodowym w Hertenstein w Szwecji proponują utworzenie federacji wszystkich państw europejskich (Unii Europejskiej) jako regionalnej organizacji w ramach ONZ.
17 grudzień W Paryżu zostaje utworzony Europejski Związek Federalistów, skupiający ruchy federalistów z Europy Zachodniej oraz emigrantów z Europy Wschodniej.

1947 czerwiec Tworzy się międzynarodowy ruch chrześcijańskiej demokracji pod nazwą Nowe Ekipy Międzynarodowe. Skłania się ku umiarkowanym koncepcjom federacyjnym.
Czerwiec Powstaje Ruch na rzecz Socjalistycznych Stanów Zjednoczonych Europy - międzynarodowy ruch socjalistów, opowiadający się za Europą federalną. W końcu 1948 r. przybiera on nazwę Ruch Socjalistyczny na rzecz Stanów Zjednoczonych Europy.
27-31 sierpień W Montreux odbywa się kongres Europejskiego Związku Federalitów.
8-12 wrzesień W Gstaad odbywa się konferencja Parlamentarnej Unii Paneuropejskiej, zwołana z incjatywy Richarda Condenhove-Kalergi'ego.
13-14 grudzień Organizacje federalistyczne i unistyczne zakładają Międzynarodowy Komitet Koordynacji Ruchów na rzecz Zjednoczenia Europy.

1948 17 marzec
Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja i Wielka Brytania pod pisują w Brukseli traktat o współpracy w sprawach gospodarczych, społecznych i kulturalnych oraz zbiorowej obronie (traktat brukselski). Na mocy traktatu powstanie Unia Zachodnia.
7-11 maj Z incjatywy Międzynarodowego Komitetu Koordynacji Ruchów na rzecz Zjednoczenia Europy odbywa się w Hadze Kongres Europy, pod przewodnictwem W. Churchilla; uczestniczy w nim 800 delagatów z 19 państw, w tym delegacja niemiecka pod przewodnictwem Konrada Adenauera.

Kongres wzywa do federacji Europy i utworzenia unii europejskiej, w której będziezapewniony swobodny przepływ ludzi, idei i dóbr. Postuluje powołanie zgromadzenia europejskiego (parlamentu), przyjęcie karty praw człowieka oraz utworzenie trybunału międzynarodowego, stojącego na straży przestrzegania postanowień karty. Kongres haski i jego idee przyczyniły się do powstania Rady Europy i utworzenia e jej ramach systemu ochrony praw człowieka.
25 październik Został utworzony w Brukseli Ruch Europejski. Jego honorowymi przewodniczącymi zostali: Winston Churchil, Leon Blum, Paul-Henri Spaak i Alcide de Gaspari.

1950 9 maj Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji, proponuje utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS); propozycję tę określa się mianem deklaracji lub planem Schumana.

1951 18 kwiecień Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy podpisują w Paryżu traktat o powołaniu EWWiS (traktat paryski). Wszedł on w życie 23 VII 1952 r.

1952 27 maj Państwa EWWiS podpisują w Paryżu traktat o powołaniu Europejskiej Wspólnoty Obronnej.

1954 30 sierpień Francuskie Zgromadzenie Narodowe odrzuca traktat o powołaniu Europejskiej Wspólnoty Obronnej.
23 październik Na konferencji w Paryżu został zmodyfikowany traktat brukselski. Przystąpiły do niego Włochy i RFN. Traktat powoływał do życia Unię Zachodnioeuropejską (UZE).

1955 1-2 czerwiec Ministrowie Spraw Zagranicznych państw EWWiS na konferencji w Messynie zdecydowali rozszerzyć integrację na inne sektory gospodarki.

1957 25 marzec Został podpisany w Rzymie traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (EWEA lub Euroatom). Stronami traktatów były państwa członkowskie EWWiS, tj. Belgia, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Traktaty rzymskie weszły w życie 1 I 1958 r.

1960 4 styczeń W Sztokholmie z inicjatywy Wielkiej Brytanii zostaje podpisana konwencja o utworzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jej stronami są: Austria, Irlandia, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja i Wielka Brytania. Konwencja weszła w życie 3 V 1960 r.

1962 30 lipiec Wprowadzenie wspólnej polityki rolnej (CAP).

1965 8 kwiecień Państwa członkowskie podpisują traktat o ujednoliceniu struktury istytucjonalnej trzech Wspólnot (tzw. traktat fuzyjny). Wchodzi on w życie 1 VII 1967 r.Państwa Wspólnot na posiedzeniu Rady Ministrów w Luksemburgu osiągneły porozumienie w sprawie głosowania (tzw. porozumienie luksemburskie). Zgodnie z nim każde państwo uzyskało prawo weta w odniesieniu do decyzji dotyczących ważnych interesów.

1961 1966
29 styczeń
Państwa Wspólnot na posiedzeniu Rady Ministrów w Luksemburgu osiągneły porozumienie w sprawie głosowania (tzw. porozumienie luksemburskie). Zgodnie z nim każde państwo uzyskało prawo weta w odniesieniu do decyzji dotyczących ważnych interesów.



1967
maj
Wielka brytania (10 V), Dania i Irlandia (11 V) składają wnioski o przyjęcie do Wspólot.
lipiec
Norwegia Składa wniosek o przyjęcie do Wspólnot.



1969
1-2 gródzień
Na szczycie w Hadze szefowie państw i rządów krajów Wspólnot postanawiają współpracować w zakresie spraw zagranicznych.



1970
27 październik
Ministrowie Spraw Zagranicznych państw członkowskich Wspólnot ustalają zakres, formy i zasady współpracy w sprawach zagranicznych (Europejska Współpraca Polityczna).



1972
22 styczeń
Podpisanie umów o przystąpieniu do Wspólnot czterech państw: Danii, Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytani.



1973
1 styczeń
Nowymi członkami Wspólnot zostają: Dania, Irlandia i Wielka Brytania (Norwegia nie przystąpiła do Wspólnot ze względu na negatywny wynik referendum narodowego).



1974
9-10 gródzień
Na szczycie w Paryżu szefowie państw i rządów krajów członkowskich Wspólnot postanawiają spotykać się trzy razy do roku jako Rada Eurpejska (główny organ polityczny Wspólnot i organ współpracy w sprawach zagranicznych), decydują o powołaniu Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz o wprowadzeniu bezpośrednich i powszechnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.



1975
12 czerwiec
Grecja składa wniosek o przyjęcie do Wspólnot.



22 lipiec
Państwa Wspólnot podpisują traktat o powołaniu Izby Obrachunkowej, kóry wchodzi w życie 1 VII 1977 r.



1977
28 marzec
Portugalia składa wniosek o przyjęcie do Wspólnot.
28 czerwiec
Hiszpania składa wniosek o przyjęcie do Wspólnot.



1978
6-7 lipiec
Rada Europejska na spotkaniu w Bremie podpisuje decyzję o ustanowieniu współpracy walutowej (Europejski System Walutowy).



1979
13 marzec
Rozpoczyna działalność Europejski System Walutowy.
28 maj
Została podpisana umowa o przystapieniu Grecji do Wspólnot.
7-10 czerwiec
Odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego.



1981
1 styczeń
Grecja staje się członkiem Wspólnot.



1985
12 czerwiec
Zostały podpisane umowy o przystąpieniu Hiszpani i Portugalii do Wspólnot.



1986
1 styczeń
Hiszpania i Portugalia stają się członkami Wspólnot Europejskich.
17 i 28 luty
Został podpisany Jednolity Akt Europejski najpierw w Luksemburgu, a potem w Hadze. Wszedł w życie 1 VII 1987 r.



1987
14 kwiecień
Turcja składa wniosek o przyjęcie do Wspólnot.



1989
17 lipiec
Austria składa wniosek o przyjęcie do Wspólnot.
19 wrzesień
Została podpisana umowa między Polską a EWG o handlu i współpracy gospodarczej.



1990
29 maj
Podpisane zostaje porozumienie powołujące do życia Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
19 czerwca
Podpisano Układ z Schegen
lipiec
Cypr (4 VII) i Malta (16 VII) składają wnioski o przyjęcie do Wspólnot.
14 lipiec
Otwarto w Rzymie dwie międzyrządowe konferencje państw członkowskich Wspólnot, pierwszą na temat unii gospodarczej i walutowej, drugą - unii politycznej.
3 padziernik
Następuje zjednoczenie Niemiec
14 grudnia
W rzymie rozpoczynają się konferencje międzyrządowe poświęcone unii ekonomiczno-walutowej i uni politycznej.



1991
1 lipiec
Szwecja składa wniosek o przyjęcie do Wspólnot.
21 padziernik
Zawarto Układ o Europejskiej Przestrzeni Ekonomicznej.
9-10 grudzień
Rada Europejska na posiedzeniu w Maastricht (Holandia) rozwiązała najważniejsze problemy dotyczące przygotowanego Traktatu o Unii Europejskiej.
16 grudzień
Została podpisana umowa o stowarzyszeniu Polski ze Wspólnotami Europejskimi oraz ich państwami członkowskimi (tzw. Układ Europejski). Weszła w życie 1 II 1994 r.



1992
7 luty
Został podpisany w Maastricht Traktat o Unii Europejskiej (traktat z Maastricht). Wszedł w życie 1 XI 1993 r.
marzec
Finlandia (18 III) i Norwegia (25 III) składają wnioski o uzyskanie członkostwa we Wspólnotach.
2 maj
W Porto zostaje podpisany Układ o Europejskiej Przestrzeni Ekonomicznej.
26 maj
Szwajcaria składa wniosek o przyjecie do Wspólnot.
2 czerwiec
Duńczycy w referendum odzrzucają traktat z Maastricht.
20 czerwiec
Irlandczycy w referendum aprobują traktat z Maastricht.
20 wrzesień
Francuzi w referendum niewielką większością głosów aprobują traktat z Maastricht.
11 - 12 gridzień
W Edynburgu zbiera się Rada Europejska.



1993
1 styczeń
Został oficjalnie otwarty Jednolity Rynek Europejski (rynek wewnętrzny)
9 maj
Polska i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej uzyskują status "partnera stowarzyszonego" UZE.
18 maj
Duńczycy w drugim referendum aprobują traktat z Maastricht.
21-22 czerwiec
Rada Europejska na posiedzeniu w Kopenhadze określa kryteria przystapienia państw do Unii Europejskiej. Odnoszą się one także do Polski.
1 listopad
Traktat z Maastricht wchodzi w życie.



1994
kwiecień
Węgry (1 IV) i Polska (8 IV) składają wnioski o przyjęcie do Unii Europejskiej.
15 kwiecień
W Marrakeszu podpisana Akt Końcowy negocjacji Rundy Urugwajskiej.
9 i 12 czerwiec
Czwarte bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego
24 i 25 czerwiec
Na Korfu odbywa się Europejska Rada Szefów Rządów.

Sygnowane są akty przystąpienia do Unii Europejskiej Austrii, Finlandii, Norwegii i Szwecji.
16 padziernik
Finlandia aprobuje w referendum Traktat o Przystąpieniu do Unii.
13 listopad
Szwecja aprobuje w referendum Traktat o Przystąpieniu.
28 listopad
Norwegowie po raz drugi w referendum wypowiadają się przeciw przystapieniu do Unii.
9 grudzień
W Essen zbiera się Rada Europejska.



1995
1 styczeń
Członkami Unii stają się:Austria, Finalandia i Szwecja.
23 styczeń
Zaczyna się nowa kadencja Komisji (1995 - 2000), której przewodniczy Jacques Santer.
26 marzec
Wchodzi w życie Konwencja z Schengen.
2 czerwiec
Odbywa się pierwsze zebranie grupy refleksyjnej poświęcone konferencji międzyrządowej mającej dokonać rewizji traktatów.
12 czerwiec
Zawarte zostają Układy Europejskie z Estonią, Łotwą i Litwą.
22 czerwiec
Rumunia zgłasza swą kandydaturę do Unii.
26 i 27 czerwiec
Rada Europejska obraduje w Cannes. Grupie refleskyjnej mającej przygotować konferencję międzyrządową zostaje przyznany mandat.
26 lipiec
Państwa członkowskie UE podpisują umowę o powołaniu Europolu (Biuro Policji Europejskiej).
27 październik
Łotwa składa wniosek o przyjęcie do UE.
24 listopad
Estonia składa wniosek o przyjęcie do UE.
27 i 28 listopad
Konferencja europejsko-śródziemnomorska w Barcelonie.
grudzień
Bułgaria (16 XII) i Litwa (18 XII) złożyły wnioski o członkostwo w Unii.
15 i 16 grudzień
Rada Europejska w Madrycie.



1996
16 styczeń
Prośbę o przyjęcie składa Słowenia.
22 styczeń
Czechy składają wniosek o przyjęcie do UE.
29 marzec
W Turynie rozpoczeła się Konferencja Międzyrządowa państw UE, której celem jest reforma Unii. Koferencja ma zakończyć się w połowie 1997 r.
21 i 22 czerwiec
Rada Europejska we Florencji.
13 i 14 grudzień
Rada Europejska w Dublinie.



1997
17 luty
Wystąpienie Jacques'a Santera w Parlamencie Europejskim na Temat choroby "szalonych krów".
17 czerwiec
W Amsterdamie zakończyła się Konferencja Międzyrządowa państw UE, mająca na celu reformę Unii. Uzgodniono postanowienia traktatu zmieniającego traktat z Maastricht i traktaty założycielskie Wspólnot. Postanowiono że nowy traktat zostanie podpisany w X 1997 r. w Amsterdamie.
16 lipiec
Komisja Europejska przedstawiła opinię o stanie przygotowania europejskich państw stowarzyszonych do członkostwa w Unii Europejskiej. Zarekomendowała Radzie UE rozpoczęcie negocjacji w sprawach przyjęcia do Unii z sześcioma państwami, wśród których obok Polski znalazły się: Czechy, Węgry, Słowenia, Estonia i Cypr.
2 październik
Państwa Unii podpisały w Amsterdamie traktat reformujący UE (tzw. traktat amsterdamski). Wejdzie on w życie po ratyfikacji przez wszystkie kraje członkowskie.
20-21 listopad
Nadzwyczajne spotkanie Rady Europejskiej w Luksemburgu w sprawie skoordynowania walki z bezrobociem.
12-13 grudzień
Szczyt w luksemburgu, na którym Rada Europejska podjeła ostateczną decyzję, że w końcu marca 1998 roku rozpoczną się negocjacje akcesyjne z Węgrami, Polską, Czechami, ze Słowenią, z Estonią oraz Cyprem.



1998
1 styczeń
Początek prezydęcji brytyjskiej
12 marzec
Londyn - początek Konferencji Europejskiej dla dziesięciu kandydujących do członkostwa w UE krajów Europy Środkowej i Wschodniej, Cypru oraz Turcji. Będą to coroczne spotkania szefów państw i rządów powyrzszych krajów oraz państw UE, a także przewodniczącego Komisji Europejskiej. Forum to będzie służyło politycznym konsultacjom w kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, spraw wewnętrznych i wymiaru sprawiedliwości, spraw gospodarczych oraz współpracy regionalnej.
14 marzec
Komitet Walutowy podją decyzję o włączeniu drachmy greckiej do mechanizmu kursów walutowych (ERM).
30 marzec
Bruksela - konferencja ministrów spraw zagranicznych państw Unii z jedenastoma krajami kandytami do UE (państwa Europy Środkowej i Wschodniej oraz Cypr) otwierająca oficjalnie proces akcesji obejmujący jednolite ramy.
31 marzec
Bruksela - rozpoczęcie bilitarnych negocjacji akcesyjnych z sześcioma krajami: Węgrami, Polską, Czechami, ze Słowenią, z Estonią oraz Cyprem. Negocjacje te będą toczyły się w ramach oddzielnych konferencji międzyrządowych między pańswami UE a poszczególnymi kandydatami do członkostwa.
od 1 do 3 maja
Rada ministrów finansów Piętnastki i Rada Europejska. Decyzja o krajach gotowych do wejścia w trzecią fazę unii ekonomiczno-walutowej.
15 i 16 czerwiec
Rada Europejska w Cardiff.
1 lipiec
Początek prezydencji austryjackiej.



1999
1 styczeń
Początek prezydencji Niemieckiej.
Wiosna
Wybory europejskie
1 lipca
Początek prezydencji fińskiej.
1 grudzień
Wejście Grecji do strefu Schengen.



2000
1 styczeń
Początek prezydencji portugalskiej
1 lipca
Początek prezydencji francuskiej



2001
1 lipiec
Początek prezydencji belgijskiej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 13 minuty