profil

"Romeo i Julia" streszczenie.

poleca 85% 638 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
William Szekspir Romeo i Julia streszczenie

Romeo i Julia są bohaterami sławnej legendy włoskiej, która dzięki dramatowi Szekspira i wielu innym arcydziełom sztuki stała się dziedzictwem całej ludzkości i żywym ciągle symbolem niepokonanej miłości.

Romeo i Julia pochodzą z dwu zwaśnionych rodów Werony - Montekich i Kapuletich. Romego, ukryty pod maską, wkrada się na bal urządzany przez wrogi ród i poznaje tam piękną Julię. Zakochuje się w córce nieprzejednanego wroga. Umawia się z nią na nocne spotkanie. Zakrada się do ogrodu Kapuletich i rozmawiając z Julią, stojącą na balkonie, wyznaje jej miłość. Julia również jest oczarowana młodzieńcem. Wiedzą, że na przeszkodzie stoi śmiertelna nienawiść rodziców.

Postanawiają wziąć ślub potajemnie i postawić rodziny przed faktem dokonanym. Mają przyjaciela, ojca Laurentego - zakonnika, którego wtajemniczają w swoje plany. Postanawia on udzielić im świętego sakramentu małżeństwa.

Plan udaje się, ale po ślubie zdarza się dramatyczny wypadek. Romeo spotyka krewnego Julii, Tybaka, który próbuje sprowokować pojedynek. Romeo wzbrania się przed walką z kuzynem żony. Przymusza on Romea do walki, ale tego wyręcza jego najdroższy przyjaciel, Merkrucjo; pojedynkuje się z Tybakiem i ginie. Dopiero wówczas wzburzony Romeo wyzywa Tybaka i zabija go w honorowej walce. Romeo musi uciekać z Werony. Przenosi się do Mantui. W Weronie natomiast ojciec Laurenty wraz z Julią snują plany połączenia się młodych.

Postanawiają mistyfikować śmierć dziewczyny, którą ojciec chce wydać za księcia Werony, Parysa. Dziewczyna zażywa miksturę, która usypia ją na 40 godzin. Leżącą w letargu na narach Julię odwiedza sługa Romea, Baltazaro. Sądzi, że Julia zmarła i taką wiadomość przekazuje swemu panu. Romeo kupuje flaszeczkę trucizny i postanawia zakończyć żywot przy katafalku Julii. W grobowcu zastaje Parysa, z którtm potyka się w pojedynku i którego śmiertelnie rani; następnie zażywa truciznę i umiera. Julia, budząc się z letargu, widzi zmarłego Romea - z rozpaczy przebija się sztyletem. Nad zwłokami trojga młodych ludzi, zdruzgotani tragedią członkowie dwóch zwaśnionych rodzin bratają się ze sobą.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta