profil

Potęga gospodarcza Japonii na tle warunków środowiskowych

poleca 84% 2091 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Japonia jest krajem wyspiarskim leżącym we wschodniej części Azji. Terytorium tego kraju obejmuje 4000 wysp, stanowiących nadwodną cześć potężnego łańcucha górskiego wznoszącego się z dna oceanu. Największymi wyspami Kraju Kwitnącej Wiśni są: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Powierzchnia tego kraju wynosi ok. 378 km2, (Polska – 313km2). Japonia liczy sobie 126,5 miliona mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia na tak niewielkim obszarze wynosi 335 osób/km2. Stolicą Japonii jest Tokio. Panującym ustrojem jest monarchia konstytucyjna. Cesarz jest głową państwa. Japonia jest podzielona na 47 prefektur. Najwyższy szczyt – wulkan Fudżi – wznosi się z wielkiego rowu tektonicznego zwanego Fossa Magna. 30 (spośród 196) wulkanów znajdujących się na obszarze Japonii jest aktywnych.

Przeważającą część powierzchni Japonii (aż 80%) zajmują średnio wysokie i niskie góry oraz wyżyny. Kraj ten mimo wszystko jest prawdziwym imperium. Wysoki przyrost naturalny oraz prężnie rozwijająca się gospodarka Japonii nie pozwala na niewykorzystywanie terenu. Państwo to pod względem zaludnienia na km2 znajduje się w światowej czołówce. Najbardziej rozwinięte gałęzie przemysłu to:
1. Przemysł przetwórczy zalicza się do najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych na świecie,
2. Przemysł hutnictwa stali, produkuje 98132 milionów ton stali surowej, co jest prawdziwym fenomenem,
3. Przemysł okrętowy od wielu lat zajmuje pierwszą pozycję na świecie,
4. Przemysł samochodowy, który w 1992 roku wyprodukował 9374000 samochodów osobowych oraz 3106000 samochodów ciężarowych i autobusów. W skali światowej zajmuje pierwszą lokatę.

USA, Chiny, Tajwan, Indonezja, Hongkong, Korea Południowa i Niemcy to główni partnerzy handlowi Japonii.

W Japonii szczególną renomą cieszy się przemysł elektroniczny, optyczny oraz mechaniki precyzyjnej. Ponad 50% komputerów osobistych sprzedawanych na całym świecie jest produkowanych w tym kraju. Bardzo popularne ze względu na dobrą jakoś są japońskie aparaty fotograficzne, czy zegarki. W Japonii produkuje się ponadto telewizory, radia, lodówki i pralki. Kwitnie również przemysł petrochemiczny i produkcja nawozów sztucznych. Natomiast na przełomie lat znaczenie przemysłu włókienniczego zasadniczo spadło, co nie zmienia faktu, iż Japonia nadal jest głównym eksporterem wyrobów włókienniczych.

Wśród największych przedsiębiorstw 1993 roku, w pierwszej 25 na świecie, znalazło się, aż 6 pochodzących z Japonii. Były to koncerny: Toyota, Nissan, Honda, Hitachi, Matsushita i Toshiba. Szacuje się, iż ich zysk w owym roku wyniósł 365 miliardów dolarów amerykańskich. Należy w tym momencie zwrócić uwagę na fakt, iż Japonia należy do najbardziej sejsmicznych i wulkanicznych obszarów Ziemi: rocznie wstępuje tutaj od 1000 do 3000 trzęsień ziemi o różnej sile i skali. Największy wstrząs (7 stopni w skali Richtera) odnotowano w styczniu 1995 roku w miejscowości Kobe. Zginęło wtedy ponad 6000 osób, większość z nich spaliła się we własnych domach. W Tokio silne trzęsienia powtarzają się średnio co 70 lat. Najpoważniejszym w skutkach był wstrząs w 1923 roku, w trakcie którego zginęło 140000 osób. Podczas tych katastrof obydwa miasta zostały prawie doszczętnie zniszczone, pomimo tego Japonia zdołała się odbudować, co jest ewidentnym i niezbitym dowodem na to, iż jest to prawdziwy gigant gospodarczy.

Duża rolę w Kraju Kwitnącej Wiśni odgrywa także rolnictwo. Gospodarka rolna stoi na wysokim poziomie, co może wydawać się dziwne ze względu na rzeźbę terenu tego kraju. Japonia w ¾ potrafi sama siebie wyżywić. Sprzyjający klimat pozwala na uzyskanie dwu zbiorów w ciągu roku. Na terenie Japonii hoduje się w głównej mierze ryż, pszenicę, jęczmień oraz owoce, jarzyny i ziemniaki.

Przychód krajowy brutto wynosi 2,903 biliony USD. PKB na jednego mieszkańca wynosi 23100 USD, inflacja mieści się w granicach 0,9%, a zatrudnienie w Japonii dzieli się w następujący sposób: handel i usługi – 50% społeczeństwa; przemysł, górnictwo i budownictwo – 33%; łączność – 7%; rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo – 6%; administracja – 3%.

Japonia zajmuję drugie miejsce pod względem gospodarczym na świecie. Postęp, który nadal następuje, nie jest w stanie powstrzymać nawet przyroda. Jestem pełen podziwu dla kraju, który boryka się z tyloma klęskami, a mimo to jest światowym liderem w tak wielu dziedzinach. Ograniczenie, jakie stanowi położenie Japonii, jest główną przyczyną tego, iż gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni znacznie przewyższyłaby dochody takiego mocarstwa jak Stany Zjednoczone.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata