profil

Porównanie fragmentów „Iliady” i „Pana Tadeusza”. Ponadzczasowość motywów pokory i skruchy oraz wielkoduszności i przebaczenia

poleca 85% 108 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Homer

Co oznacza słowo wróg? Według słownika języka polskiego jest to człowiek nieprzyjaźnie usposobiony wobec kogoś, zwalczający tego właśnie kogoś. Człowiek ulega emocjom, i tym dobrym i tym złym. Jednak jak wiadomo w obliczu wielkiej tragedii, jaka może być np. śmierć uczucia ulegają zmianie. W człowieku biorą gore wszystkie jego szlachetne przymioty. Dawne zatargi, zwady zostają zapomniane.
Scenariusz ten powtarza się w dwóch wielkich dziełach, które chciałbym teraz porównać. Jest to Iliada Homera oraz nasza wielka epopeja narodowa pan Tadeusz pióra Adama Mickiewicza.
W dziele Homera Pryjam, ojciec Hektora powodowany żalem i smutkiem po stracie syna stara się odzyskać jego zwłoki. Achilles jako pan sytuacji, oraz mściwy człowiek na początku nie chce ulec. Jednak później budzi się w nim sumienie. Odchodzi jego gniew. Wzruszony zachowaniem Pryjama wobec zaistniałej sytuacji godzi się na oddanie zwłok rodzinie zabitego. Ukazuje tym swa szlachetność i wyższość nad innymi ludźmi nie tylko siła sprawnością i odpornością fizyczną, ale także niezwykłą wielkodusznością i umiejętnością przebaczania wyrządzonych krzywd.
Adam Mickiewicz zaś opisuje sytuacje trochę inaczej. Gerwazy wierny sługa Choreszków po zabiciu przez Jacka Soplice swojego pana poprzysięga zemstę mordercy. Po wielu latach Jacek wraca w rodzinne okolice, zmienił bardzo swoje życie. Zostaje mnichem i pod habitem oddaje wielkie usługi swojej ojczyźnie. Ratując ostatniego potomka rodu Choreszków doznaje śmiertelnych obrażeń od rosyjskiej kuli. Na łożu śmierci wyznaje swojemu największemu wrogowi swoje winy. Pragnie jedynie przebaczenia i spokoju sumienia przed śmiercią. Gerwazy przebacza mu. Przypomniana mu przez Soplice biblijna scena przebaczenia oraz szczery żal winnego wywołuje w nim ludzkie odruchy. Wyrzeka się swojej ślepej zemsty. Przyznaje się do swojego błędu i przebacza grzesznikowi jak ojciec synowi marnotrawnemu. Jacek Soplica może już w spokoju odejść z tego świata.
Obie sytuacje są do siebie bardzo podobne. Jak już wspomniałem zachodzi tu przemiana zachowań bohaterów. Ukazana jest bardzo wyraźnie ponadczasowość postaw pokory i skruchy oraz wielkoduszności i przebaczenia. Motyw ten przewijał się w wielu wybitnych dziełach takich jak biblia, mitologia. Stamtąd przenikał do dziel innych artystów. Według właśnie tej idei cierpienie a wiec i pokora jest domena człowieka a darowanie winy jest czymś ponad ludzkim dostępnym tylko i wyłącznie dla osób godnych, które do stanu tego dojrzewały przez długi czas. Darowanie winny wrogowi czyni z nas ludzi lepszych. Co za tym idzie stajemy się bardziej ludźmi niż zwierzętami, a chyba każdy z nas do tego dąży?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty