profil

Wolność w życiu człowieka

poleca 85% 539 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Wstęp.
2. Łamanie wolności narodów.
3. Wolność człowieka dawniej.
4. Wolność w literaturze.
5. Wolność słowa i własnych poglądów
6. Wolność w moim odczuciu
7. Zakończenie.


Wolność jest to swoboda w wyrażaniu swoich uczuć, emocji i poglądów. Uważam, że jest ona istotną wartością w życiu każdego człowieka. Bez niej życie byłoby ciężkie. Ludzie nie mogliby wyrażać swoich opinii.
Mówiąc o wolności człowieka muszę poruszyć także wolność narodu, która wiele razy już była łamana poprzez rasizm czy socjalizm. Narody nie miały prawa stanowić o sobie, co ewidentnie udowodnili Stalin i Hitler łamiąc ich prawo do wolności. Postępowanie takie było absolutnie sprzeczne z koncepcją prowadzenia polityki wytworzoną przez chrześcijańską Europę narodów, gdzie prawo do wolności jednego narodu było ograniczone prawem do wolności innego narodu.
Cofnijmy się w daleką przeszłość, gdzie w królestwie Faraona ludzie cierpieli z powodu niewoli. Władca Egiptu chcąc stworzyć wszechmocne imperium, nie zwracał uwagi na uczucia ludu.
Sprawa wolności była przedstawiana również w literaturze. Warto wspomnieć o ,,Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza. Naród polski wciąż był prześladowany przez Zakon, lecz nie poddał się i wywalczył swą wolność. Oznacza to, że każdy pożąda swej wolności i będzie walczył o nią.
Co ze sztuką? Właśnie, dobrym przykładem jest malarstwo. Gdyby nie istniała wolność w wyrażaniu własnych uczuć i poglądów, nie moglibyśmy podziwiać wspaniałych dzieł Van Gogha, czy Leonarda da Vinci, bo każdy z artystów nie mógłby malować własnym stylem i według swych uczuć.
Dziś przypominam sobie uczucie, jakie towarzyszyło mi za każdym razem, gdy płynąłem żaglówką, gdy wiatr uderzał w żagle będące na granicy łopotu, a fale uderzające o burtę rozpryskiwały się na tyjące kropel opadając na moja twarz, mając wiatr we włosach czułem euforię, zew wolności, czułem, że mogę wszystko zostawiając przyjemne sprawy za sobą na lądzie. Czułem się wolny.
Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Taka jest generalna zasada, która określa wolność. Moim zdaniem, zasada ta jest najprostszym oznaczeniem wolności każdego z nas. Żeby jednak zasada ta wyznaczała w sposób pozytywny relacje międzyludzkie, niezbędne jest poznanie, czym jest moja wolność i czym jest wolność drugiego człowieka. Niezbędne jest również poznanie uwarunkowań tej wolności.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty