profil

Dlaczego Bułhakow nazwał swojego bohatera, Mistrza, Faustem XX w?

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Mistrz i Małgorzata” jest to powieść Michała Bułhakowa, na której stworzenie poświęcił on 12 lat swojego życia. Inspiracje do napisania tego utworu czerpał on z dzieła Johanna Wolfganga Goethego pt. „Faust". Tytułowi Bohaterowie obu tych pomników literackich są do siebie bardzo podobni, a życia ich zawierają wiele elementów wspólnych. Czy jednak są to postaci identyczne? Czy Mistrz miał być wierną kopią Fausta? Moim zdaniem Mistrz jest to postać, którą możemy uważać za ewolucyjnego następcę Fausta. Za jego zmodernizowane odbicie. Stąd też sam autor nazywa swojego bohatera, Mistrza, Faustem XX wieku, a więc nadaje jego osobowości cechy zależne od otoczenia.
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy gdy porównujemy te dwie postacie jest ich romans z kobietą o imieniu Małgorzata, są oni obiektem westchnień tych dam, które zakochują się w nich do szaleństwa.
Mistrz, tak jak i jego pierwowzór literacki, jest człowiekiem, dla którego bardzo ważne jest poznanie świata i reguł nim rządzących. Całe swe życie poświęcają na dociekaniu prawdy o życiu.
Faust starał się w swoim życiu pomagać ludziom, tak jak i jego następca, jednak ludzie ich otaczający często żywili do nich wprost przeciwne uczucia. Bohater Goethego posądzony o uprawianie czarnej magii musiał opuścić swoje miasto, Mistrz natomiast naciskany przez grupę krytyków literackich spalił swój rękopis.
Niewątpliwie, na życie obu tych postaci miały wpływ siły nadprzyrodzone, a konkretnie chodzi tu o interwencję szatana mającą na celu spełnienie marzeń naszych bohaterów. I tu występuje zasadnicza różnica między tymi postaciami. Mistrz nigdy nie paktował z diabłem, robiła to za niego jego wybranka, Faust natomiast oddał swą duszę w zamian za szansę rozpoczęcia życia od nowa.
Ostatecznie obaj bohaterowie odnajdują sens swojego życia, jednak w osiągnięciu tego celu pomaga im Bóg. W przypadku bohatera Goethego narzędziem w rękach Boga są aniołowie, którzy ratują duszę nawróconego Fausta, natomiast w przypadku bohatera Bułhakowa Bóg wysługuje się ekipą upadłych aniołów, które dają Mistrzowi możliwość dokończenia jego życiowego dzieła i uwolnienia Piłata.
Widać, że obie te postaci łączy bardzo dużo wspólnych cech, jednak niektóre z nich uległy, wraz z czasem, ewolucji. Bułhakow nie starał się jednak stworzyć dokładnej kopii legendarnej postaci Fausta. Swojego bohatera musiał on dostosować do panujących realiów. Stąd też wynika stwierdzenie autora „Mistrza i Małgorzaty”, że Mistrz to Faust XXw, a więc rozwinięta i dopasowana do współczesnych realiów postać oparta na typie charakterologicznym Fausta.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata