profil

Święty Jan Bosco i Salezjanie

poleca 85% 1151 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

FRANCISZEK SALEZY - święty 1567-1622, biskup francuski; założyciel zakonu wizytek; doktor Kościoła; przedstawiciel renesansowego humanizmu chrześcijańskiego; autor dzieł ascetycznych, m.in. Filotei albo Drogi do życia pobożnego (1608, wydanie polskie 1679); zapoczątkował salezjańską szkołę duchową kładącą nacisk na dążenie każdego człowieka do świętości.

SALEZJANIE - zgromadzenie zakonne pod wezwaniem św. Franciszka Salezego, założone 1859 we Włoszech przez św. Jana Bosco; zajmuje się wychowywaniem młodzieży męskiej, prowadzeniem szkół i nauczaniem rzemiosł; w Polsce od 1898.

SALEZJANIE - czyli Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego, to zgromadzenie założone w roku 1854 przez świętego Jana Bosco (stąd skrót: SDB - Salesiani di Don Bosco - Salezjanie Księdza Bosko). Zatwierdzone przez Stolicę Świętą w 1869 r. Powstało, aby współdziałać w zbawianiu młodzieży, być dla niej znakiem i nosicielem miłości Bożej. Dlatego prowadzimy pracę wychowawczą, duszpasterstwa parafialne, misje zagraniczne i krajowe, szkoły, wydawnictwa, działalność naukową i wiele innych dzieł, jakich wymaga potrzeba czasu i miejsca, by móc pełniej realizować swoje posłannictwo. Zgromadzenie nasze stanowią księża i bracia zwani koadiutorami. Bracia zachowują strój "świecki", a księża w tym względzie stosują się do zwyczaju księży diecezjalych we własnym kraju.

Święty Jan Bosko (Don Bosco) urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi - w północnych Włoszech (Obecna nazwa tej miejscowości to - Castelnuovo Don Bosco). Gdy miał zaledwie 2 lata zmarł jego ojciec - Franciszek. Wówczas ciężar wychowania i utrzymania całej rodziny spoczął na wdowie - Małgorzacie, która także w ostatnich latach swego życia była pierwszym pomocnikiem w pracy ks. Bosko. Jan Bosko jako kilkuletni chłopiec, widząc jak wielkim powodzeniem cieszą się przygodni kuglarze i cyrkowcy, za pozwoleniem swej matki zaczął ich naśladować. W ten sposób zbierał mieszkańców swojego osiedla i zabawiał ich w niedziele i święta, przeplatając popisy modlitwą, pobożnym śpiewem i "kazaniem", które było powtórzeniem wcześniej usłyszanego w kościele.

Okres nauki i seminarium
Piewszą Komnię św. przyjął, gdy miał 11 lat. Dopiero w wieku 14 lat rozpoczął naukę u pewnego kapłana. Po przerwie spowodowanej śmiercią tego księdza, ukończył szkołę podstawową i średnią pracując na swoje utrzymanie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Turynie, gdzie 5 czerwca 1841 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Apostolstwo
Za radą św. Józefa Cafasso wstąpił do Konwiktu w celu pogłębiania swojej wiary i wiedzy. Szybko jednak rozpoczął działalność polegającą na niesieniu wszechstronnej pomocy młodzieży, która wówczas bardzo licznie napływała do szybko rozwijającego się miasta, by szukać środków na utrzymanie. Jako datę rozpoczęcia przez ks. Bosko pracy z młodzieżą, która wkrótce przerodziła się w wielkie dzieło, przyjmuje się dzień 8.12.1841 r. - święto Niepokalanej. Ponieważ ciągle przybywało tych, którym potrzebna była pomoc włącznie z udzieleniem dachu nad głową, ks. Bosko zaczął organizować specjalne domy. Tak powstawały oratoria i szkoły. Dla zapewnienia lepszej opieki i w celu rozszerzania dzieła, założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego (1859) i zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (1872).

System prewencyjny
Bardzo ważnym dziedzictwem ks. Bosko jest wypracowana i wypraktykowana przez niego metoda wychowawcza zwana "systemem prewencyjnym". Między innymi polega ona na akcentowaniu takich wartości jak: religia, miłość i rozum oraz na ciągłej asystencji przy młodzieży. Dla współczesnych ks. Bosko, było to nowością nie od razu znajdującą zwolenników. A i dziś nie jest ta metoda łatwą w praktykowaniu.

Misje
Jednak praca nad opuszczoną młodzieżą nie wyczerpała zapału apostolskiego tego świętego. Otwierając nowe placówki w Europie wysyłał jednocześnie swoich duchowych synów na misje do Ameryki Południowej. Dzisiaj salezjanie pracują na wszystkich kontynentach.

Działalność wydawnicza
Zdając sobie sprawę, jak wielki wpływ wywiera prasa, św. Jan Bosko wolny czas poświęcał także pracy pisarsko-wydawniczej. Od 1861 roku posiadał własną drukarnih swd 1877 wydawał dla wszystkich swoich przyjaciół miesięcznik - Biuletyn Salezjański, który ukazuje się po dziś dzień. Wszystkie pisma, wydane jego staraniem osiągnęły liczbę 1174 pozycji.

Zmarł 31 stycznia 1888 roku pozostawiając umocnione już zgromadzenia. Beatyfikowany 1929 r.
Kanonizowany 1 kwietnia 1934 r.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty