profil

Ciemności - negatywne zdarzenia i sytuacje współczesnego świata.

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Drogie dziewczyny Na pewno zauważyłyście wiele ‘’ciemności’’, które nagromadziły się nad światem przytajcie ten list!

1.Ciemności zgromadzone nad światem to wszystkie zjawiska, sytuacje, które odbierają ludziom radość życia. Np. bezrobocie - choroby - bieda- głód(zwłaszcza dzieci w Etiopii, w krajach afrykańskich) To wojny i zagrożenie nimi (niedawno w krajach dawnej Jugosławii, dziś - Irak i bliski Wschód. To także akty terrorystyczne (Nowy Jork - wieże World Trade Center a także Palestyna i Izrael, gdzie giną niewinni ludzie)

To są problemy światowe, ale dotykające każdego z nas - bo nawet, jeśli nie bezpośrednio to jednak wpływają na te przygnębiającą atmosferę, poczucie zagrożenia i budzą lęk przed przyszłością. Rozwiązanie, likwidacja tych problemów zależy od dorosłych - zwłaszcza polityków. Wydaje się, że dzieci, nastolatki niewiele tu mają do powiedzenia. A jednak powinny przynajmniej próbować przekazać swój sprzeciw wobec tych ciemności nagromadzonych nad światem. Np. pisząc listy do polityków, do organizacji międzynarodowych, do gazet, telewizji. Mogłaby to zrobić np. wasza klasa, szkoła.

My osobiście np. mogłybyśmy włączyć się do akcji humanitarnych przeprowadzanych przez różne organizacje. Np. pani Janiny Ochojskiej, która dostarcza leki, żywność dla ludzi tak z Polski jak i z tych krajów, gdzie bieda, wojna i głód szczególnie nękają ludzi a zwłaszcza dzieci. Wspomnieć można o akcji "Pajacyk" prowadzonej właśnie przez Ochojską(WWW.pajacyk.pl). Wystarczy kliknąć w internecie raz dziennie w brzuszek drewnianego pajacyka, żeby dorzucić kilka groszy do puli pieniędzy zbieranych na wyżywienie biednych dzieci w szkołach.

Przed każdymi świętami Banki Żywności prowadzą zbiórkę żywności i zabawek dla dzieci. Są zbiórki przyborów szkolnych przed nowym rokiem szkolnym. Możecie zmobilizować koleżanki i kolegów do takich zbiórek (np. na rzecz dzieci z domów dziecka) - to wszystko to mogą być takie "iskierki miłości"

2. Inny rodzaj "ciemności nagromadzonych nad światem" to wzajemny brak życzliwości, rosnąca obcość między ludźmi, często brak zwykłej życzliwości, tolerancji. Ludzie "warczą na siebie", zmęczeni sa problemami codziennymi, obawami utraty pracy, bieganiną za pieniędzmi. Może będzie inaczej, kiedy dzieci już uświadomią sobie jak ważna jest przyjaźń - wy możecie np. starć się organizować w klasie ciekawe lekcje wychowawcze na ten temat. Organizować jakieś spotkania poza klasą. Może wprowadzić zwyczaj wspólnych "klasowych wigilii" z rodzicami nauczycielami. Takie iskierki miłości możecie rozsypać np. odwiedzając domy dziecka, dzieciaki w szpitalach (może z jakims przedstawieniem) a także domy opieki społecznej pełno w nich ludzi samotnych, opuszczonych przez rodziny. Dobrze by było gdyby odwiedzać taki dom nie raz, ale np., co miesiąc albo częściej.

Duże możliwości zapalania owych iskierek miłości daje praca wolontariuszy - to ludzie, którzy bezinteresownie pomagają dzieciom zaniedbanym w rodzinach odrabiając z nimi lekcje (jest taki program "Starsza siostra, starszy brat") pomagają też ludziom niepełnosprawnym i starszym, robiąc im zakupy, sprzątając w domu, czy po prostu odwiedzając, zeby zwyczajnie porozmawiać. - Tu konieczny jest kontakt z organizacjami takim jak: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Fundacja Mielnica.

3. Jedną z takich ciemności - jest tez stosunek wielu ludzi do zwierząt - porzucają je, głodzą i znęcają się nad nimi. Schroniska są przepełnione. Przydają się tam każde ręce do pracy, zbiórki żywności dla zwierzaków. Możecie zorgaznowac w klasie taką pomoc a może zachęcić i całą szkołę?(WWW.klubgaja.pl!)

4 Możliwości szerszych kontaktów między dziećmi, uczniami szkół, organizacjami charytatywnymi i fundacjami - otworzy na pewno wejście Polski do Unii Europejskiej. Razem i międzynarodowo można jeszcze więcej zrobić. Ale lokalnie, w swoim mieście, środowisku - nie trzeba na to czekać i można już przystąpić do działania

AGATA K.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty