profil

Rola motywu karuzeli w różnych utworach literackich.

drukuj
poleca 85% 326 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1. Czesław Miłosz "Campo di Fiori"

Obraz Warszawy w czasie powstania w getcie. Na tle płonących domów i ludzkiej tragedii autor przedstawia obraz zza murów getta, czyli bawiących się na karuzeli Warszawiaków, którzy są obojętni na losy powstańców. Karuzela została ustawiona z inicjatywy Niemców, by odwrócić uwagę od działań w getcie.

2. Tadeusz Borowski "Pożegnanie z Marią"

Człowiek dostaje zawału serca gdy widzi, że Niemcy ustawili tuż obok getta karuzelę, a naiwni Polacy bawią się nie przeczuwając podstępu. Groteskowa wizja.

3. Kazimierz Moczarski "Rozmowy z katem"

Inicjatorem pomysłu ustawienia karuzeli koło getta tuż przed rozpoczęciem działań likwidacyjnych był główny bohater, Jrgen Stroop, który przeprowadzał tę akcję.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
6.1.2008 (20:38)

ja też się uśmiałam bo karuzela JEST w Pożegnaniu z Marią i jest to nawet w opracowaniu,aż zacytuje bo nie mogę patrzeć na te hihoty u telepci: "W bramach kwitnie handel mięsem i bimbrem.Zza szkoły dobiegają odgłosy wesołej zabawy, kręci się karuzela- oto zwykły warszawski dzień targowy." Fragment pochodzi z Biblioteczki opracowań nr.52 (Nie mogę Borowskigo bo juz oddałam ksązke do biblioteki) Myślę że powinnaś przestać się śmiać i zacząć czytać a nie oglądać książki!

27.7.2006 (12:26)

co wy wiecie - to sie bardzo przydaje do konspektu, ze mał to mało ale pasuje w sam raz

27.7.2006 (12:24)

Z tej pracy prawie niczego nie mozna sie dowiedzieć!Bardzo mało faktów!

Teksty kultury