profil

Rózne oblicza katedr na przykładach z architektury, literatury, filmu itp.

poleca 84% 723 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W zależności od epoki Katedry przyjmowały różne oblicza, jednak zawsze były to budowle sakralne, budowane ku czci Boga, mające na celu stać się miejscem modlitw i spotkań z Bogiem. W niektórych okresach katedry stanowiły także schrony lub magazyny wartościowych przedmiotów, na przykład w czasie prześladowań czy wojen. Wielu twórców ukazywało piękno katedr w literaturze, malarstwie, filmie czy architekturze. Każda katedra jest wyjątkowa, ponieważ stworzył ją inny architekt z inną wizją jej powstania. Katedry są budowlami najczęściej pokaźnych rozmiarów, bogate w zdobienia i motywy religijne.
Jednym z przykładów ukazania takiej budowli jest film Tomasza Bagińskiego pt.: „Katedra”. Film ukazuje niesamowitość, wielkość i ważność tego miejsca. Głównym bohaterem tej krótkometrażowej produkcji jest pielgrzym zwiedzający ogromną Katedrę, który próbuje zgłębić jej tajemnice. Mimo, iż film trwa nie więcej niż 7 minut, zachwyca i bardzo dobrze ukazuje piękno tej średniowiecznej budowli.
Innym przykładem może być wiersz Mieczysławy Buczkówny pt.: „Notre Dame”. Poetka zainspirowała się paryską katedrą i stworzyła wiersz, w którym słynną Notre Dame nazywa ukamienowanym Bogiem średniowiecza, który zmartwychwstał. Zachwyca się Jego ogromem, sklepieniami i witrażami, które pięknie zdobią wnętrze budowli.
Kolejnym przykładem inspiracji katedrami w sztuce jest obraz Nadii Viguier pt.: „Katedra w Strasbourgu” Dzieło przedstawia głównie wejście frontowe do katedry, które jest duże i bogato zdobione. Obraz utrzymany jest w odcieniach zieleni i fioletu. Artystka zainspirowała się tą piękną budowlą z późnego romanizmu, wczesnego baroku, w swojej twórczości malarskiej.
Artyści w różny sposób ukazują podziw i zachwyt do budowli w swoich dziełach. Twórcy w różny sposób odbierają i interpretują wykonanie i postać danej katedry. Każda z budowli jest inna, podobnie jak każde z dzieł, ponieważ każdy inaczej ją odbiera. Oblicze katedry może być inne ze względu na epokę powstania, ale także ze sposobu jaki na nią patrzymy i jak ją interpretujemy.

PS. Ja dostałam za to 5 więc myślę że jest ok :)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy