profil

Świętoszek- streszczenie w pigułce

poleca 84% 790 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Akcja toczy się w Paryżu, w domu Orgona. W domu Orgona pojawia się Tartuffe, który cały czas udaje niezwykle pobożnego i prawego człowieka, jednak poza Orgonem i jego matką - Pernelle, nikt nie wierzy w jego dobroć i szczerość.

Świętoszek na tyle wzbudził zaufanie Orgona, że ten przepisał na niego dom i chciał wydać za niego córkę (jednak Marianna pokochała i zaręczyła się wcześniej z Walerym). Damis był świadkiem, gdy Tartuffe chciał uwieść jego macochę i donosi o tym ojcu, ten mu nie wierzy i wyrzuca syna z domu.

Elmira jednak postanowiła zdemaskować Świętoszka i uknuła plan, w którym Orgon schował się, a ona sama zaczęła prowokować Tartuffe'a. Cały plan się udał i Orgon poznał prawdziwe obliczę Świętoszka, jednak nie może wyrzucić go z domu, gdyż wcześniej przepisał na niego dom, do tego Tartuffe posiadał papiery obciążające Orgona. Świętoszek eksmitował całą rodzinę.

Jednak w domu zjawia się oficer gwardii, by aresztować Tartuffe'a , który okazał się znanym oszustem. Książę, do którego dotarły owe dokumenty, postanawia wspaniałomyślnie darować winę, wcześniej aresztowanemu Orgonowi. Komedię kończy ślub Marianny i Walerego.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Epoka
Teksty kultury