profil

Barok : Literatura powszechna

poleca 50% 14 głosów

Cyd (Pierre Corneille) – ta tragikomedia podbiła natychmiast serca czytelników, ale krytyka jej nie pokochała. Cyd to człowiek wielkich zasad, gwałtowny i targany namiętnościami,ale nieustępliwy w sprawach honoru. Akcja toczy się w średniowiecznej Hiszpanii, a Cyd to hiszpański wzorzec rycerza średniowiecznego. Jest szlachetny, odważny i zakochany, ale sprawy się komplikują, gdy musi wybrać pomiędzy ukochaną Chimeną a własnym honorem. Uosabia człowieka woli.
Don Kichot (Miguel Cervantes) – ta parodiująca romanse rycerskie powieść przypomina dawny świat rycerski, którego najszczytniejsze ideały uosabia właśnie tytułowy błędny rycerz. Bohater naczytał się opowieści o rycerzach i teraz wszystko widzi inaczej – wieśniaczka z Toboso wydaje mu się księżniczką, a karczma zamkiem. Przeniósł się w świat rycerski i pragnie podjąć walkę ze złem. Misja jest bardzo szlachetna,ale to „walka z wiatrakami”, więc Don Kichot musi przegrać.
Jerozolima wyzwolona (Tarquato Tasso) – epos złożony z 20 pieśni, którego bohaterami są krzyżowcy i Saraceni, ale też czarownice i wróżki. Główny bohater, Godfryd de Boullion, jest postacią historyczną i rzeczywiście przewodził pierwszej wyprawie krzyżowej. W eposie uosabia ideał rycerski – jest odważny, uczciwy i samotny. Archanioł Gabriel wzywa go do zdobycia Jerozolimy, więc oczywiście rozpoczyna oblężenie, które powalce z czarami zakończy się zwycięstwem. Na drugim planierozgrywają się skomplikowane wątki romansowe.
Świętoszek (Molier) – główny bohater komedii, Tartuffe, to uosobienie mieszczańskiej hipokryzji i fałszu, bo kreuje się na człowieka pobożnego i uczciwego, a naprawdę jest chciwy i wciąż knuje intrygi. W ten sposób oszukuje i niszczy ludzi.Chce też oszukać Orgona, który wierzy we wszystko, co zrobi i powie Tartuffe, a nawet chce oddać mu córkę (zakochaną w kimś innym) i cały majątek. Zostaje zdemaskowany, gdy chce też żony Orgona.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści