profil

Polacy wobec nowej władzy ( po II wojnie światowej )

poleca 85% 778 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Polska po II wojnie światowej była w tragicznym stanie, ogromne straty w ludziach i skarbie państwa, zniszczone miasta z których nic praktycznie nie zostało tylko starta gruzu. W czasie II wojny swiatowej powstała PPR która miała za zadanie zbudowanie komunizmu w Polsce.
Pierwsze pytanie na które można zadać to ,,czy Polacy powinni poprzeć nową władzę ? ‘’. W rzeczywistości decyzje konferencji jałtańskiej oznaczały pozostawienie kraju pod władze Związku Radzieckiego. Realizatorem radzieckich planów byli Polscy komuniści którzy umacniali panowanie w Polsce podczas i po wojnie. Polscy komuniści byli chronieni przez NKWD oraz Związek Radziecki więc zaczeli kontrolować rządem, teroryzować swoich przeciwników politycznych, tych którzy chcieli żeby Polska była niepodległa. PPR oraz inne podległe jemu partie zmuszali do głosowania, oraz chcieli ich „przekupić” tym że mieli nowe oferty pracy. Uważam że Polacy nie powinni popierać nowej władzy.
Drugim ciekawym pytaniem jest „czy Polacy powinni sie pogodzić z decyzjami z Jałty i ratować demokrację ?”. Polacy już z góry byli osądzeni po Konferencji w Jałcie bo Związek Radziecki miał ,,zwierzchniowo” sprawować władze nad Polską. Ale nie powinni sie godzić, prubowali walczyć z komunizmem. Stanisław Mikołajczyk dawał nadzieję że bedziemy niepodległą Polską. Jako przywódca PSL miał duże poparcie ze strony Polaków lecz wyniki zostały sfałszowane i doszło do rozbicia PSL prze komunistów. Józef Stalin nigdy by nie dopuścił do niezaleznego rządu. Ludzie któzy łudzili się że Polska bedzie demokratyczna wrócili do ojczyzny po czym zostali aresztowani.
,,Czy Polacy powinni odrzucić dyktat Jałtański i czekać na nową wojnę?”. Polacy żyjący na emigracji, poza ojczyzną liczyli na to że bedzie nowa wojna która dawała by nowe nadzieje na wolną Polskę, lecz niedoszło do niej więc zostali w innych krajach, w ten sposób odnotowano rozejście się największej fali polaków po świecie co niepozwoliło powrócić do własnych stron rodzinnych. Jeżeli by doszło do rozwiązania dyktatui nowej wojny t polacy odzyskali by swoje nadzieje na niepodległą Polskę.
Ostatnie pytanie dotyczy tego ,,Czy warto walczyć do końca komunistycznego państwa ?”. Uważam że powinnismy walczyć i walczyliśmy ale nie miało to pozytywnych skutków. W kraju panowała wojna partyzancka ale bez wszelkiej pomocy ze strony Zachodu ta walka była od początku beznadziejna. Oddziały partyzanckie były rozbijane i wyworzone do obozów lub więzień. Dzięki tym walką próbowaliśmy coś zrobić ale niestety trzeba było sie pogodzić z komunizmem.
Władza która ponowała w Polsce dażyła dotego żeby stać się komunistyczną siłą. Fałszowano wyniki wyborów, oszukiwano ludzi, stosowano przemoc wobec ludniści oraz członków partii. Chciano „przekupić” ludzi tym że dawano nowe miejsca pracy. Polska znowu nie była wolna, oczywićie walczono o tą wolna Polskę lecz bez powodzenia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata