profil

Polityczne i cywilizacyjne dzieje oraz znaczenie Państwa Wielkomorawskiego

poleca 90% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Słowianie na tereny dzisiejszej Polski, Czech, wschodnich Niemiec, Słowacji, Węgier, Rumuni, Bułgarii, Macedonii, Albanii, Kosowa, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Mołdawii, zachodniej Ukrainy, Białorusi i Litwy przybyli w czasie wędrówki ludów, ze stepów położonych nad Morzem Czarnym. Wędrówka ludów była spowodowana najazdami Hunów od wschodu, a więc wiele plemion musiało uciekać przed nimi na zachód. Gdy już się bezpiecznie osiedlili podzielili się na trzy grupy: 1) zachodnią, do której zaliczamy plemiona polskie pomorskie, połabskie, czyli wieleckie, serbołużyckie, czeskie, morawskie, słowackie; 2) wschodnią, czyli plemiona ruskie; 3) południową, czyli Serbów, Chorwatów, Słoweńców. Słowianie byli politeistami i wierzyli w takich bogów jak Perun, Swarożc-Daćbóg czy Wołos.
Około 830 roku, książę Mojmir zjednoczył plemiona morawskie, takie jak Morawianie, Słowacy, Czesi czy Ślężanie, tworząc w ten sposób jedno z pierwszych państw słowiań-skich - Państwo Wielkomoraw¬skie.
Drugi władca Państwa Wielkomorawskiego (zaraz po Mojmirze), Rościsław, zamierzał przyjąć chrzest aby Niemcy przestali ich atakować pod pretekstem chrystianizacji. Nie chciał jednak przyjąć go od nich przyjąć więc wysłał list do cesarza bizantyjskiego z prośbą o to aby wysłał kogoś aby kto mógłby ich nauczać. Cesarz się zgodził i w 863 roku posłał do nich Konstantego zwanego Cyrylem i Metodego. Oni nie tylko nauczali w języku słowiańskim, ale też przetłumaczyli Pismo Święte i księgi liturgiczne na ten język. Bazując się na literach greckich opracowali również alfabet zwany głagolicą. Alfabet ten był dostosowany do zapisu dźwięków występujących w mowie Słowian. Z czasem jednak ustąpił miejsca cyrylicy, która była prostszym alfabetem, złożonym z liter bardziej podobnych do znaków greckich. Nabożeństwa odprawiano nie po grecku, jak w Bizancjum i nie po łacinie, jak w Europie Zachodniej, lecz w języku miejscowym.
Spotkało się to z gwałtownym atakiem misjonarzy przybyłych z Niemiec. Metody został oskarżony o herezję, ale w końcu papież uznał jego racje i wyraził zgodę na nabożeństwo słowiańskie. Po śmierci Metodego (885 r.) jego uczniowie zostali usunięci z Moraw, , a niektórzy z nich schronili się w Bułgarii, wprowadzając tam język słowiański do liturgii.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty