profil

Czy portret władzy stworzony przez Kochanowskiego jest nadal aktualny?

poleca 92% 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Choć Jan Kochanowski żył w XVI wieku, to jednak stworzony przez niego portret władzy znajduje swoje odbicie w wieku XXI. Jak powiedział Jan Paweł II: „Człowiekowi dane jest wielkie wyzwanie: aby udoskonalić wszystko, to co zostało stworzone”. Taki cel, by udoskonalić wszystko, a przede wszystkim by polepszyć życie obywateli został postawiony przed władzami całego świata. Ja uzasadniając swoje stanowisko pozostanę przy jednym państwie – Polsce.

Po pierwsze patrząc na Polskę po 1989 roku, to w III Rzeczpospolitej nie brak podobnych wydarzeń takich, jak przedstawił Kochanowski w dramacie pt. ”Odprawa posłów greckich”. W latach 1989 – 2002 każdy „obóz” rządzący pochodzący czy z to ugrupowań lewicowych, czy z prawicowych zamieszany był w różne afery polityczne i skandale, z których większość została do dziś nie wyjaśniona. Przytaczając te wydarzenia według chronologii to takie „afery” jak: ART’B, FOZZ, paliwowa czy też będąca ostatnio na ustach mediów tak zwana afera Rywina. Skandale te dowodzą, że portret stworzony przez naszego wielkiego poetę i we współczesnych naszych czasach jest nadal aktualny.

Po drugie obrady polskiego sejmu przypominają „cyrk”. Posłowie kłócą się między sobą, wręcz ubliżają sobie, a przecież to społeczeństwo w wolnych wyborach wybrało ich jako swoich przedstawicieli dając im wielki kredyt zaufania, który oni nagminnie łamią. Obywatele, którzy ich wybrali oczekiwali i oczekują od nich wprowadzenia sensownych reform uzdrawiających polską gospodarkę, a już na jednym z pierwszych posiedzeń sejmu, posłowie nie patrząc na zubożenie społeczeństwa podnieśli sobie diety.

Po trzecie, zła polityka rządu doprowadziła do bardzo wysokiego bezrobocia, którego konsekwencją jest brak perspektyw dla ludzi na lepsze życie, co z kolei powoduje wzrost przestępczości. Wielu ludzi wychodzi na ulicę by protestować przeciwko takiej polityce. Buntują się nie tylko bezrobotni, ale także ci, których pensje nie są adekwatne do wykształcenia i wykonywanego zawodu. Przykładem tu mogą być pielęgniarki, nauczyciele czy stoczniowcy.

Reasumując portret władzy stworzony przez Jana Kochanowskiego z całą pewnością jest aktualny w dzisiejszych czasach, choć mamy już XXI wiek ludzie są wciąż tacy sami.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury