profil

Człowiek współczesny i jego renesansowi poprzednicy

poleca 85% 264 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

We współczesności cały świat ogarnięty jest terroryzmem a ogólniej mówiąc ?złem? . Według wiedzy encyklopedycznej zło to - jedna z podstawowych kategorii etyczno-filozoficznych i religijnych, używana także w różnych odcieniach znaczeniowych w języku potocznym, opisująca to, co negatywne, a więc niewłaściwe i niepożądane z punktu widzenia danej hierarchii wartości, pewnych potrzeb lub założonego planu .
W okresie renesansu jest jedna postać , która z pewnością pasuje do tej definicji . Jest to nikt inny tylko sam MAKBET . Jest on postacią niezwykle dramatyczną. Na początku utworu sprawia wrażenie człowieka prawego. Jako jeden z wodzów walczących z Norwegami wykazuje się wielką walecznością i odwagą. Szanuje króla i służy mu z całym szacunkiem. Makbet pała żądzą władzy, ale nie może jej pogodzić z uczciwością i szlachetnością.

Osobą , która z pewnością jest wcieleniem zła w XXI wieku jest Saddam Husajn . Kto przypuszczałby, że dziecko urodzone w glinianej chacie we wsi Audża na przedmieściach Tikrit będzie w przyszłości władcą państwa, który swoją agresywną polityką spowoduje śmierć setek ofiar. W położonym nad Tygrysem Tikricie 28 kwietnia 1937 roku przyszedł na świat Saddam Husajn. Miasto, w którym urodził się kilka wieków wcześniej Saladyn, muzułmański bohater, było w XIV wieku centrum oporu muzułmańskiego przeciwko Mongołom. Jednak rodzinne miasto od XIX wieku straciło na swym znaczeniu. Urodził się w biednym mieście gdzie brakowało elektryczności i kanalizacji a ludzie palili w piecach krowim łajnem. Mimo to Saddam był dumny ze swego pochodzenia. Warunki, w jakich się wychowywał miały zapewne niemały wpływ na to jak będzie postępował w przyszłości jako władca iracki. Ojciec Saddama prawdopodobnie zniknął przed narodzinami Saddama lub zaraz po tym. Husajn przyszedł na świat w domu brata matki Chajr Allaha Tulfy. Imię zaś dziecku nadał brat ojca, które oznacza "ten, który się zderza" lub "ten, który stawia czoło". Jak się później okaże imię to w pełni odzwierciedlać będzie politykę, jaką poprowadzi Saddam Husajn.

Początek życia Saddama Husajna i Makbeta nie zapowiadał ich okrucieństwa . Jednak później ich charaktery zmieniły się diametralnie . Makbet przez miłość do żony i jej namowy popychają go do krwawej zbrodni, po której przez jakiś czas nie może się otrząsnąć. Dręczą go wyrzuty sumienia, ale wkrótce i one ustępują miejsca chęci zdobycia władzy. Nawet chwilowe zjawy w postaci ducha Banka nie mogą go zawrócić ze złej drogi. Początkowo dobrze zapowiadające się rządy zamieniają się w terror. Wszyscy, nawet najważniejsi panowie, czują się zagrożeni u boku obłąkanego tyrana, zdolnego do wydawania na śmierć niewinnych kobiet i dzieci. Makbet traci powoli wszelkie ludzkie uczucia. Nie odczuwa nawet strachu, o którym dawniej udawało mu się zapomnieć jedynie w wirze walki. Kolejne przepowiednie czarownic jeszcze bardziej utwierdzają go w przekonaniu, że jest nietykalny, lecz wkrótce sam odkrył, jak mylne były jego poglądy. Nie próbuje się nawet bronić przed wymierzeniem sprawiedliwości i śmiercią.
Początki istnienia przyszłego terrorysty to 1959 rok, gdy miał miejsce zamach na prezydenta K. Kassema i Husajn jako jeden z jego uczestników musiał opuścić kraj. W 1963 powrócił do Iraku na wieść o udanym zamachu stanu dokonanym przez partię BAAS. Lata następne to dochodzenie do najwyższych stanowisk w partii, zakończone ostatecznym zwycięstwem partii BAAS (1968) w wyniku kolejnego zamachu stanu. Objął kluczowe stanowiska partyjne i państwowe, by w 1979 usunąć z partii swego głównego konkurenta A. al-Bakra. Został prezydentem, premierem i przewodniczącym Rady Rewolucyjnej, sekretarzem generalnym BAAS, a także powołał siebie na marszałka. Jego panowanie to pasmo krwawych represji wobec przeciwników politycznych. Stłumił wystąpienia Kurdów, wprowadził de facto system totalitarn

Moim zdaniem Saddam Husajn to niewątpliwy następca Makbeta . Obydwoje mają ze sobą jedną podstawową cechę , a mianowicie chęć dojścia do władzy za każdą cenę .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty