profil

Typ ascety w literaturze na podstawie „Legendy o św. Aleksym”.

drukuj
poleca 80% 360 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Powstanie.

Tekst ten pochodzi prawdopodobnie z ok. 1454. pierwotna wersja powstała w V-VI w. p.n.e. w Syrii, skąd w X w przywędrowała do Europy Zachodniej. Staropolska wersja opierana jest na wzorze włoskim i francuskim.

Budowa.

Jest to typowa legenda hagiograficzna. W prologu autor wyjawia powody skłaniające do napisania żywotu; prosi wyższe siły o pomoc, a czytelników o wyrozumiałość. Dalej jest właściwa opowieść o ś., relacjonowana od narodzin, młodości aż do śmierci ( w tym aspekcie mam często doczynienia z cudami związanymi ze śmiercią).

Aleksy jako asceta.

Wyrzeka się uciech doczesnych, pobożnych. Umartwia się i rezygnuje z uroków życia w imię osiągnięcia świętości. Chce zasłużyć na szczęście wieczne i aureolę św. Oddaje się kościołowi i chce pomagać bliźniemu. Wyrzekł się on swojego pochodzenia, rodziny, a opuszczając dom musi znosić biedę i upokorzenia, które znosi z pokorą. O śmierci Aleksego wiedzieli tylko najbliżsi. Umarł świadomie i samotnie. Zgon jest dla niego etapem i przejściem do życia wiecznego.
Legenda o św. Aleksym była odbierana jako autentyczny opis ludzkiego cierpienia, a postać Aleksego cech mistycznych. Ówcześni czytelnicy mieli także świadomość głębokiego sensu cierpienia.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
12.1.2011 (17:03)

wieecej o smierci!

27.7.2006 (14:19)

siemanko!!! dzieki za prace bardzo fajnie napisana bardzo mi pomogłas/łes napisac. ja dostałam z tej pracy 4 wiec wystawiam ci 4 ale tak naprawde u mnie bys miał/a 5 z lekkim minuskiem :)pozdrawiam autora tego zadania i reszte osob ktore czytaja ta prace pozdrawiam :) pa

27.7.2006 (14:10)

nie można oceniac długości pracy... fakt ... jest krótka ale jakościowo dobra :) daje 5 ;)