profil

Przemówienie ku czci Józefa Dietla

poleca 85% 926 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Szanowna Pani Profesor,
Drogie Koleżanki i Koledzy!

Dzisiejsze spotkanie poświęcone będzie wspaniałemu i równie niezwykłemu człowiekowi, któremu tak wiele zawdzięczamy i który tak wiele dobrego zrobił dla naszego miasta Krakowa, a obecnie od kilku miesięcy jest patronem naszego Gimnazjum.
Nikomu chyba nie trzeba przypominać, kim był Józef Dietl. Bo właśnie o nim tu mowa. Jednakże ja pokrótce przybliżę wam jego osobę.
Był jednym z najwybitniejszych lekarzy w dziejach polskiej medycyny, wielce zasłużonym dla Uniwersytetu Jagiellońskiego profesorem i rektorem, wreszcie znakomitym prezydentem miasta, o dalekosiężnej wizji jego rozwoju i przyszłości.
Długo by wyliczać zasługi Józefa Dietla dla Krakowa, a ja chciałabym przypomnieć wam, drodzy zgromadzeni, chociaż kilka z nich.
Nie wszystkim wiadomo, że to właśnie Dietl zainicjował i zrealizował budowę wodociągów i kanalizacji w mieście. Również on przeszedł do historii jako ojciec polskiej balneologii, wskrzesiciel zdrojów krajowych za co ma pomniki w Krynicy i Szczawnicy. To on dbał o rozwój budownictwa szkolnego i to on jako pierwszy podjął myśl o gruntownej modernizacji reprezentacyjnego budynku, jakim są Sukiennice. Mimo tego, że jego nazwisko aż krzyczało o niemieckim pochodzeniu był gorącym patriotą. Z wielką odwagą i godnością bronił autonomii i polskości uniwersytetu.
Myślę, że obecnie niewielu ludzi było by stać na takie czyny, jakich dokonał pan Dietl i tyle co Krakowianie zawdzięczają Dietlowi nie zawdzięczają nikomu.
Możemy być dumni, że to właśnie imieniem Józefa Dietla została uhonorowana nasza szkoła. A tym, którzy do tej pory byli obojętni jego osobie . po moim przemówieniu zmienią nastawienie.
Dziękuję za uwagę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy