profil

Włochy

poleca 89% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Cezar włochy Watykan

WŁOCHY zawsze fascynowały przybyszów. Od ponad trzech stuleci uwodzicielski urok Italii przyciąga ludzi spragnionych jej cudów.
Włochy możemy podzielić na pięć historycznych i tajemniczych części.

RZYM – miasto starożytne, światowa metropolia.
Podróżnikom wybierającym się do Rzymu, można udzielić następującej rady; „podążajcie śladami historii, wsłuchajcie się w głosy otaczających was antycznych zabytków”.
Znajdziemy tam pozostałości cesarstwa, dzieła Michała Anioła, Rafaella czy Cezara.
W kilka minut dokonujemy milowego skoku w przepaść czasu obejmującego dwadzieścia stuleci.
W SAMYM SERCU DZIEJÓW

Zanim Rzym został stolicą Włoch, był najpierw stolicą świata.
Legenda głosi, że 21 kwietnia 754 r. p. n. e. Romulus założył miasto na wzgórzu Palatyny, wyznaczając jego granice bruzdą zaoranej ziemi. W 509 r. p. n. e. powstała republika rzymska, która opanowała cały półwysep, półwysep następnie kraje basenu Morza Śródziemnego.
Śródziemnego 27 r. p. n. e. Oktawian przybrany syn Juliusza Cezara został ogłoszony pierwszym cesarzem Rzymu. Od czasów Augusta do Nerona Cesarstwo jednoczy się. W latach 96 – 192 n. e. przeżywa swój złoty wiek, obejmujący czasy panowania Krajana, Hadriana, Antoniusza i Marka.
Cesarstwo upadło za panowania Konstantyna, który uprawomocnił wyznanie wiary chrześcijańskiej i założył nową stolicę Konstantynopol.


P A L A T Y N

Jest to wzgórze – najstarsza osada, kolebka miasta i państwa, siedziba rządu i Romulusa, założyciela Rzymu.P A N T E O N

Jest zabytkiem poświęconym wszystkim bogom. Znajdujemy tu świetność architektury i rzeźbyK O L O S E U M

Koloseum jest największym zabytkiem starożytności. To symbol potęgi cesarstwa rzymskiego. W okresie świetności Rzymu nosiło nazwę teatru Flawiusza. W Koloseum rozpościera się kilka perspektyw. Znajdujemy tu wielką arenę, na której walczyli gladiatorzy. Potężne ruiny wywierają wrażenie. Oczom ukazuje się owalny teatr, nie uszkodzony od strony północnej. Koloseum mogło pomieścić 107 000 osób. To krwawy teatr. Lud rzymski upajał się śmiercią lwów, tygrysów i gladiatorów.
K A P I T O L

Wzgórze Kapitelu było w okresie cesarstwa rzymskiego centrum życia politycznego i religijnego miasta. Wzniesiono tutaj fortyfikację najstarszej części miasta. Znajdujemy tu wiele budowli i posągów dzieła Michała Anioła.


W A T Y K A N

To największy kościół chrześcijaństwa, to państwo w państwie siedziba Papieży. Watykan jest sercem świata katolickiego.
Zabytki tam napotkane to dzieło Michała Anioła i Domenico della Porta.
· Bazylika Świętego Piotra – znak papiestwa króluje nad Watykanem,
· Plac Świętego Piotra
Na placu tym stoi wielka iglica, to zegar słoneczny, odmierzający cichutko czas.
Wokoło placu znajduje się kolumnada zawierająca 284 kolumny i 88 fasady.
W architekturze Rzymu przenikają się style wszystkich epok, od starożytności do baroku. Bogata historia „Wiecznego Miasta” skłania nas do zadumy, a jego piękno i atmosfera urzekają każdego.W E N E C J A

Wenecja to klejnot architektury, złożony w szkatule laguny.
To miasto na wodzie. Możemy spacerować tam wieloma mostami, uliczkami, lub przemierzać Wenecję pływając na gondolach po licznych kanałach.
Wenecja to stolica włoskiego karnawału. Wenecki karnawał przypada od 26 grudnia do „tłustego czwartku”. To czas wielkich balów organizowanych na placach weneckich. Królują różnego rodzaju maski, nieodłączny element balu. Maski i przebrania były sposobem na zatarcie granic społecznych. Głównym miejscem parady jest Plac Świętego Marka

· Plac Świętego Marka odgrywa główną rolę w życiu miasta. Jest
sercem Wenecji. Cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów.
Na wschodnim końcu placu znajduje się Bazylika Świętego Marka. To Bazylika przepychu i bogactwa.
P Ó Ł N O C N E W Ł O C H Y

Do Włoch możemy dotrzeć różnymi szlakami. Jedną z takich dróg jest malownicza trasa wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego. Otwierają się tam przepaście doliny Alp Włoskich. To urokliwe piękno krajobrazu. Głęboka cisza panuje w okolicy. Wierzchołki gór pokryte lodem, mienią się w słońcu.
Włoskie jeziora są ukryte w sercu gór. Niepowtarzalne widoki zapierają dech w piersiach.
J E Z I O R O M A G G I O R E

Panuje tam łagodność klimatu i piękno jeziora. Na brzegu stoją wystawne wille otoczone bajecznymi ogrodami. Pośrodku jeziora lśnią Wyspy Borromeunów. To sentymentalny zakątek u stóp Alp.
J E Z I O R O C O M O

Uchodzi za jedno z najpiękniejszych na świecie. Składa się z trzech odnóg oddzielonych górzystymi przylądkami. Na łagodnych wzgórzach rosną drzewa oliwne i morowe. Małe wioski wtapiają się w malownicze tło. Kraina Como to symbol wzniosłości i wdzięku.
J E Z I O R O G A R D A

To najrozleglejsze z pośród włoskich jezior. Wciska się pomiędzy strome skały. Na płaskich terenach nabrzeżnych panuje wilgoć, kwitną tam niezliczone ilości kwiatów i drzewa cytrynowe. To tu Alpy sprawiają wrażenie, że zanurzają się z rozkoszą w błękicie wody.
M E D I O L A N

Jest stolicą północnych Włoch. Sławę przynosi mu katedra. To drugi co do wielkości kościół, po Bazylice Św. Piotra. Bez wątpienia jest to okazała budowla, którą wydała sztuka gotycka. Nazywamy ją „poematem w marmurze” lub „budowlą z lodu”. Króluje tam las igieł, które przeszywają swoją bielą, błękit nieba.
G E N U A

Ma trzy oblicza. Jest miastem szlachty i arystokracji. To miasto z „marmuru” i „złota”. Do bogactwa tego miasta przyczynił się handel, który kwitł tu od bardzo dawna. Genua to miasto portowe. Zbudowano ją na wzór amfiteatru.
P O Ł U D N I O W E W Ł O C H Y

Południowa metropolia uchodzi za nieprawne dziecko Italii. Uderza tam widok mrocznych i wąskich ulic. Stolicą południowych Włoch jest Neapol.


N E A P O L
To miasto leżące nad zatoką, sprawia wrażenie miasta w którym panuje nieporządek i niedostatek. Występuje tu największa gęstość zaludnienia w całej Europie. Życie miasta toczy się na ulicach. Nad miastem widnieje ponura sylwetka Wezuwiusza. Zdaje się on przypominać o przemijaniu i o tym, że trzeba korzystać z przyjemności życia.
24 sierpnia 79 r. n. e. wulkan Wezuwiusz, uznany za wygasły wybuchł, grzebiąc pod masami popiołu i lawy Pompeje, kwitnące wtedy miasto Rzymskie. Zagłada przyniosła jednak temu miejscu nieśmiertelność. Dzięki pracą wykopaliskowym, ujrzały światło dzienne wspaniałe zabytki.
W widmowym mieście zachowały się wyraźne ślady życia. Skamieliny ofiar są najbardziej wstrząsającymi świadectwami życia Pompei.
S Y C Y L I A

Perła Morza Śródziemnego. Ta wyspa włoska zawierająca wspaniałą przyrodę jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Możemy tam podziwiać wspaniałe zabytki starożytne wplątane w bujną zieleń. To kraj pomarańczy i ziemia kwiatów.
Znajduje się tam wulkan, największy w Europie – Etna.
F L O R E N C J A I T O S K A N I A

To kolebka renesansu. Tu żył i pracował Michał Anioł, Dante, Leonardo da Vinci.
Florencja swym pięknem przyciągała wielu artystów. To szlachetne miasto, Grechio – gotyckia architektura stwarzała harmonijny styl tego miasta.
Niepowtarzalne świątynie z wieżyczkami i kopułami, nadają Florencji wiele wspaniałości. Z ich wzniosłości rozpościera się niepowtarzalny widok na Florencję i Apeniny.
Katedry budzą ogromny podziw. W wielu znakomitych ogrodach Boboli można odetchnąć balsamicznym powietrzem Toskanii.


P I Z Z A


Nie należy szukać tu wielu dzieł. Godną uwagi jest krzywa wieża, pamiątka świetności Pizzy z czasów, gdy kwitł tam handel ze Wschodem.
Wieża przykuwa spojrzenie, wywołując uczucie grozy, odnosimy wrażenie że zaraz runie.

S I E N N A

To kraina klasztorów i zamków. Panuje tu wieśniaczy urok. Odczuwa się tu wzruszenie i spokój.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 7 minut