profil

Charakterystyka Julii z dramatu "Romeo i Julia".

poleca 84% 805 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Główną bohaterką dramatu „Romeo i Julia” jest Julia - młoda czternastoletnia dziewczyna z rodu Kapuletów.
Na początku książki sprawia wrażenie osoby posłusznej, dystyngowanej, wrażliwej, która podporządkowuje się rodzicom.
Rodzice chcieli, aby Julia wyszła za Parysa ta chętnie by się zgodziła gdyby nie spotkała na balu Romea. Gdy spotkali się po raz pierwszy zakochani w sobie od pierwszego wejrzenia postanowili być sobie bliscy. Julia oczarowana tajemniczym nie znajomym zrzekła się małżeństwa z Parysem.
Gdy Romeo przechodzi przez ogród Kapuletów zaczyna się tak zwana scena balkonowa Julia swym odważnym posunięciem udowadnia mu jak bardzo go kocha i gotowa jest poświęcić wiele dla niego.

Proponuje mu wyrzeczenie się swojego rodu, a ona przestanie cenić krew Kapuletów. Romeo przytakuje na ową propozycje wyznaje jej miłość, która warta jest nawet życia. Kiedy dochodzi do kolejnej sprzeczki pomiędzy dwoma rodami Montekich i Kapuletów Benwoliem, a Tybaltem.
Która kończy się śmiercią Benwolia, przyjaciela Romea bohater z rozpaczy wyjmuje sztylet i rani Tybalta śmiertelnie.
Julia dowiaduje się o wszystkim i o wyroku, który spadł na jej ukochanego. Romeo zostaje wygnany do Mantui ona zrozpaczona chce popełnić samobójstwo powstrzymuje ją ojciec Laurenty i daje jej płyn, który ma na celu upozorować jej śmierć. Dziewczyna nie może poradzić sobie z tym wszystkim, wyraźnie nie na dąża, za pośpiechem akcji. Rodzice grożą jej, że musi wyjść za Parysa inaczej będzie musiała odejść z domu. Po zażyciu trucizny zostaje złożona do grobu. Romeo miał być o wszystkim poinformowany, lecz jego sługa nie dotarł i wiedział tylko, że Julia nie żyje. Wszedł do grobowca, gdy ujrzał tam Parysa wyjął sztylet i zaczęli walczyć, szybszy, sprytniejszy, okazał się Romeo. Uśmiercił, więc Parysa i dzielnie czuwał i przemawiał do ukochanej. Po kilku minutach sam popełnił samobójstwo. Julia obudziwszy się zobaczyła ojca Laurentego stojącego nad nią, a obok Romea leżącego ze sztyletem w piersiach zakrwawionego. Chwile potem uczyniła podobnie raniąc się tym ostrym narzędziem.

Julia to osoba bardzo mądra i inteligentna w wieku czternastu lat musiała podejmować dojrzałe i odpowiedzialne decyzje metamorfoza jej działa się w ekspresowym tempie. W ciągu pięciu dni stała się kobietą dorosłą ciężko doświadczoną przez życie. Była bardzo odważna, o czym świadczy jej zachowanie. Przysięgając miłość Romeowi wiedziała, co czyni, była tego świadoma odrzucenia przez swój ród i rodzinę pozostawiona sama sobie w przypadku odtrącenia ukochanego. Dla Julii miłość to nie odkryty ląd, do którego zmierzała z całych sił, aby sprostać wszystkim wymaganią stawiającym przez otoczenie. Miłość to cel, do którego dąży w przypadku Julii nawet po śmierci.
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty