profil

Komputer - przyjaciel czy wróg?

poleca 84% 320 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czym jest komputer w naszych czasach? Dlaczego każdy z nas pragnie go mieć w domu?Czy każdy człowiek potrafi z niego racjonalnie korzystac?To tylko kilka pytań nawiązujących do tematu, jakim jest komputer. Ja jednak postaram się udzielić szersze odpowiedzi na wyżej postawione pytania oraz jednoznacznie rozstrzygnąć kwestię:Komputer-przyjaciel czy wróg?
Komputer w naszych czasach ma, co trzecie dziecko w Polsce. Można powiedzieć, że każdy o nim marzy, lecz nie każdy wie, jakie ciągnie to za sobą wady zarówno jak i zalety. Czy komputer ma więcej zalet czy wad? Po przeczytaniu tej rozprawki na pewno nikt nie będzie miał żadnych wątpliwości.
Posiadając odpowiednie programy komputerowe łatwo otrzymamy poradę na problem, jaki nas nurtuje Dzięki niektórym poradom unikniemy być może zbytecznego czekania w długiej kolejce do lekarza. Niektóre programy zawierają specjalne testy, mogą one określić nasz stan psychiczny, umiejętność logicznego myślenia a nawet wady wzroku.
Ciekawe gry komputerowe pozwalają, choć na chwilę zapomnieć o istnieniu słowa –nuda. Przemierzając kolejne plansze gry naszym bohaterem „wpadamy” w świat fantazji, wiecznego szczęścia i trwającego całe wieki życia. Zawsze chętnie powracamy do tego świata, gdy tylko stwierdzimy, że mamy troszkę wolnego czasu.
Dzięki internetowi, który także jest prawie nieodłączną częścią komputera, mamy stały kontakt ze światem. Na bieżąco możemy sprawdzać najważniejsze wiadomości dnia, słuchać radia i uczestniczyć w dyskusjach na tematy nasze codzienne zarówno jak i polityczne.
Mamy możliwość szybkiego uzyskania ważnych wiadomości jako pierwsi w Polsce, kontynencie lub na całym świecie. Jest to bardzo ważne, czasami bywa miłe. Na przykład, gdy czekamy na wyniki głosowania jakiegoś konkursu, w którym bierze udział nasz idol lub ktoś dla nas ważny.
Za pomocą komputera możemy ćwiczyć swój talent. Włączając program poświęcony malarstwu a raczej jego doskonaleniu odkryjemy w sobie nowe możliwości twórcze lub będziemy ćwiczyli te stare lecz wciąż cieszące się dobrą passą. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest tzw. Mistrzem w danej dziedzinie bardzo łatwo można się przekonać czy tak rzeczywiście jest. Jak to zrobić? Otóż należy śmiałka „postawić” do jego ulubionej konkurencji tak, aby przeciwnikiem był komputer.
Programy komputerowe są bardzo przydatne w nauce. Od około trzech lat ukazywane są Edu-romy, czyli podręczniki na płytach CD. Edu-romy zawierają w sobie to wszystko, co każdy podręcznik do poszczególnego poziomu nauczania. Dzięki nim możemy nauczyć się także języka obcego lub podszkolić ten, który już znamy. Wykonując różne ćwiczenia, testy i zadania z pewnością łatwiej będzie nam zajrzeć do podręcznika, który nosimy, na co dzień do szkoły!
Myślę, że bardzo ważną zaletą komputera jest to, że potrafi rozwijać do nieskończoności naszą wyobraźnię, nakłaniając nas, co rusz do różnych zadań. Naprawdę trzeba się wiele natrudzić, aby zbudować już dwudziesty, lecz inny od poprzednich domków do mieszkania w grze „Budujemy domy”.
Komputer ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Argumenty napisane poniżej świadczą o tym, że to urządzenie nie jest ideałem.
Bezmyślne korzystanie z komputera jest stratą czasu. Bardzo wiele ciekawych rzeczy można zrobić w czasie, gdy poświęcamy go komputerowi. Powinno się ustalić przedział czasowy, który przeznaczymy dla komputera i pilnie się tego przedziału „trzymać”.
Brutalne gry zabijają wrażliwość. To jest kolejny argument na to, iż komputer jest naszym wrogiem. Nie można przecież pozwolić, aby pięcioletnie dziecko zachowywało się z dużą agresją nawet, gdy tak agresja jest na ekranie monitora.
Częste i długie korzystanie może być przyczyną chorób oczu i kręgosłupa. Tylko jedna na pięć osób, korzystających z komputera zakłada specjalne okulary ochronne lub siatkę na monitor, zabezpieczającą przed szkodliwymi promieniami. Osoba, która podczas korzystania z komputera siedzi ze zgarbionymi plecami może mieć potem kłopoty z kręgosłupem
Korzystanie z komputera z czasem prowadzi do uzależnienia. Wszystko, co się ma, na co dzień, zawsze dostępne i w dodatku ciekawe prowadzi do uzależnienia. Mam nadzieję, że każdy wie, co to jest uzależnienie, do czego ono prowadzi, oraz że każdy ma świadomość uzależnienia własnej osoby od komputera.
Nie możemy się od komputera „odwrócić ” gdyż zwyczajnie utrudnimy sobie życie. Nie należy się jednak do niego zbytnio przyzwyczajać, lecz korzystać z niego z umiarem. Mimo wielu argumentów będących za tym, że komputer jest naszym wrogiem ja uważam, że jest on naszym dobrym współzawodnikiem w wielu sprawach.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty