profil

Czy kultura średniowiecza potrafi zainteresować współczesnego człowieka?

poleca 85% 1069 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
św Augustyn św Tomasz

Z pewnością kultura średniowiecza różni się od naszej współczesnej epoki. Pomimo tego, że już dawno minęła, kryje przed nami wiele tajemnic, które człowiek próbuje odkryć. Sięgamy do niej, aby znaleźć odpowiedzi na wiele trapiących nas pytań. Interesuje się nią każdy, nawet o tym nie wiedząc.

Na pewno epoka średniowiecza była okresem bardzo interesującym w historii ludzkości. Obejmowała ona około 1000 lat. W tym czasie zdarzyło się wiele ciekawych rzeczy, powstało wiele interesujących miejsc, dzieł sztuki, które zachowały się do naszych czasów i ciągle fascynują oraz intrygują nas swoją oryginalnością oraz uniwersalizmem. Obecnie ludzie wyjeżdżają nawet w odległe miejsca, właśnie po to, aby tam zwiedzić średniowieczne kościoły zamki wzniesione w stylu romańskim lub też gotyckim, które zachwycają wciąż na nowo. Wzbogacają nasze umysły, rozwijają wyobrażenia o życiu ludzi z tamtych odległych czasów.
Ś
więci, asceci, rycerze, władcy, to właśnie do nich należał tamten świat, o nich pisano pieśni, ich imiona sławiono po całym świecie. Z tamtej wspaniałej epoki pochodzą wzorce osobowe, które budzą w nas podziw, ciekawość, niekiedy irytuje nas ich zachowanie. Wielu ludzi interesują dzieje św. Aleksego, zastanawiając się, czym kierował się z życiu zrzekając się bogactwa i dostatku, aby zejść na drogę cierpienia, ubóstwa, wprost nędzy. Nie wyobrażany sobie nas w takiej sytuacji. Ciekawią nas również koleje losu św. Franciszka z Asyżu. Jego historia oraz wielka miłość do zwierząt, roślin, ludzi, wprawia w zdumienie. Jak to możliwe, że w jednym człowieku znajduje się tak wiele miłości i dobra? Nie znajdziemy takich ludzi w obecnych czasach.

Młodzi ludzie niezbyt interesują się literaturą, jednak starsze osoby lubią czasami sięgnąć po dzieło takie jak „Opowieść o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu”, „Pieśń o Rolandzie” czy też jeden z świetnych romansów rycerskich „Dzieje Tristiana i Izoldy”. Pochodzą z średniowiecza i możemy dzięki nim jeszcze bardziej zagłębić się w tamte czasy. Rodzice często czytają dzieciom na „dobranoc” książki o średniowiecznym świecie, o epoce magii, smoków ziejącym ogniem, rycerzy w lśniących zbrojach czy też księżniczek uwięzionych w wieżach. Rozwija to ich wyobraźnie, poucza i wpaja pewne zasady. Niekiedy jest też tak, że dziewczynki pragną zostać księżniczkami, mali chłopcy dzielnymi rycerzami, naśladują postacie z bajek.

Wielki zachwyt wzbudza także wspaniałe dzieło nieznanego autora „Bogurodzica”, będąca jednocześnie najstarszą pieśnią polską. Jej nieznane pochodzenie wprawia nas w ciekawość. Wielu próbowało rozwiązać tą tajemnice, jednak jeszcze nikomu się to nie udało.

W średniowieczu powstało wiele kierunków w filozofii np. FRANCISZKANIZM stworzony przez św. Franciszka, AUGUSTYNIZM stworzony przez św. Augusta, TOMIZM, którego autorem był św. Tomasz. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów, np. TOMIZM jeszcze w czasach obecnych przyjmowany jest do Kościołów. Z ich poglądami zgadza się w teraźniejszych czasach wiele ludzi.

Nie należy zapomnieć o wielu współczesnych pisarzach, reżyserach, czerpiących pomysły i inspiracje z dzieł pisarzy epoki średniowiecza.

Dla ludzi nie lubiących czytać stworzono także wiele filmów na podstawie średniowiecznych książek, które oglądają wszyscy z zaciekawieniem, począwszy od tych najmłodszych a skończywszy na tych najstarszych. Powstało także wiele filmów wziętych z wyobraźni scenarzysty, zachwyconego stylem życia średniowiecznych ludzi.

Tak naprawdę może o tym nie wiemy, ale od małego dziecka interesujemy się epoką średniowieczną, uwielbiamy słuchać opowieści o smokach, rycerzach. Lubimy odkrywać nowe rzeczy, jednak odkrycie tego, co już kiedyś zostało poznane i zapomniane również sprawia nam radość.

Jednych średniowiecze to bardziej, innych mniej, jednak zawsze w pewnym stopniu to zaintrygowanie tak odległymi od nas czasami zawsze, choć w małym stopniu będzie występować u ludzi w każdym wieku.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury