profil

Ligia i Winicjusz, Wacław i Klara, Kmicic i Oleńka, Zbyszko i Danusia to znane z utworów literackich pary kochanków. Wybierz jedną z nich i na podstawie historii jej miłości, uzasadnij słuszność poglądu zawartego w Tekście I, że miłość mob

poleca 85% 145 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Andrzej Kmicic i Aleksandra Billewiczówna to bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Potop”, która opowiada o wojnie Polaków ze Szwedami w XVII wieku oraz o woli walki i patriotyzmie Polaków. Jednak na pierwszy plan powieści wysuwa się wątek miłosny, w którym Kmicic musi naprawić swoje błędy aby zdobyć rękę i miłość Oleńki.

Zgodnie z wolą dziadka, Oleńka miała wyjść za szlachcica, chorążego orszańskiego Andrzeja Kmicica, alternatywą było wstąpienie do klasztoru. Gdy pierwszy raz go zobaczyła była nim zachwycona, Kmicic zresztą też pokochał ją od pierwszej chwili. Spędzali ze sobą bardzo dużo czasu. Pewnego dnia Oleńka dowiedziała się o wybrykach i domniemanej zdradzie Kmicica. Zaczęła się nim brzydzić, odrzuciła go i nie chciała go więcej widzieć. Andrzej jednak bardzo kochał Oleńkę i motywując się miłością do niej zerwał wszelkie przysięgi które składał księciu Radziwiłłowi. Dla Kmicica wtedy nie było innego wyjścia jak walczyć o ojczyznę, gdyż tylko tak mógł naprawić swoje dawne błędy. Przybrał nazwisko Babinicz, ponieważ Kmicic było splamione domniemaną zdradą i od tego czasu walczył po stronie króla Jana Kazimierza, aby odkupić swoje winy.

Podczas oblężenia Częstochowy wsławił się wielkim sprytem i bohaterstwem wysadzając kolubrynę, następnie uratował życie królowi Janowi przed wycofującymi się już Szwedami. Wtedy został ciężko ranny i wyznał, że nazywa się Kmicic a nie Babinicz. Król wybaczył mu wszystkie winy, które kiedyś uczynił. W kościele w Lubiczu odczytano list, w którym wymienione były wszystkie bohaterskie czyny Kmicica. Dzięki temu Oleńka dowiedziała się o wielkich zasługach Andrzeja dla ojczyzny i dostała potwierdzenie, że Kmicic przeszedł wielką zmianę. Dzięki niej Oleńka znowu uwierzyła, że może być z Andrzejem i jako szczęśliwa para pobrali się.

Warto zauważyć, że wszystko co uczynił Andrzej Kmicic było zmotywowane miłością do Oleńki Billewiczównej. Gdyby nie ona, Kmicic prawdopodobnie nie znalazłby siły aby dokonać w sobie tak dużych zmian. Trudno więc zaprzeczyć, że miłość mobilizuje do działania, ponieważ gdyby Kmicic nie kochał swojej nażeczonej nie podjąłby się pewnie nawet przejścia na stronę Jana Kazimierza i kontynułowałby swoje hulanki.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty