profil

Osiągnięcia Starożytnych Cywilizacji

poleca 85% 308 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Sumerowie Sumerowie

osiągnięć starożytnych cywilizacji jest dużo, lecz opowiedzenie o nich wszystkich zajęłoby niezmiernie dużo czasu. Dlatego też opowiem tylko o tych najważniejszych. Do nich zaliczamy : pismo, Kodeks Hammurabiego, wysoki poziom matematyki i astrononomii, wynalezienie kalendarza i koła, rozwój religii, budowla piramid, stworzenie praw itp. Nie wiemy dokładnie, w którym roku zaczęły się pierwsze osiągnięcia, lecz zacznijmy od pisma, które zostało wynalezione w roku 2300 p.n.e. Lud zwany Sumerami mieszkający w Mezopotamii dokonał tego odkrycia. Pismo to nazywało się pismem klinowym. Drewnianym rylcem w kształcie trójkąta zaznaczali na glinianych tabliczkach znaki.
Posługiwały się nim wszystkie ludy zamieszkujące Mezopotamię. Archeolodzy znaleźli dużo takich oto tabliczek z pismem klinowym, zawierających kontrakty, testamenty, opowieści dotyczące historii Mezopotamii i jej mieszkańców itp.M
Ieszkańcy Międzyrzecza opracowali system miar i wag, do ułatwienia handlu. Jako miarę używali łokciów, a jako wagę talentów. Mieli też wielką wiedzę na temat matematyki. Stworzyli tablice, na których łatwo mogli obliczać piewiastki kwadratowe i inne matematyczne działania. Na wysokim poziomie mieli również astronomię.
Następne w kolejności przypada tworzenie praw. I pada hasło „Kodeks Hammurabiego.” Ale co to jest ? Hammurabi (król, który podbił całą Mezopotamię) ustanowił kodeks, który obejmował ponad 260 artykułów (stąd też nazwa Kodeks Hammurabiego). Kodeks ten zawierał mnóstwo surowych kar oraz zasadę odwetu „oko za oko, ząb za ząb.” Hammurabi próbował wmówić ludziom, że to sam Bóg wybrał go na króla i że każde słowo wypływające z jego ust pochodzi od Boga (i o dziwo ludzie w to wierzyli !) Według niego
i jego kodeksu, ludzie nie byli równi. Niewolnik był traktowany jak przedmiot, który można uderzyć, kopnąć, sprzedać, a nawet zabić! Kodeks został zapisany na steli (kamiennej płycie). Na samej górze widnieje obrazek, na którym Bóg przekazuje władzę Hammurabiemu.
Następnym osiągnięciem jest rozwój religii, w tym przypadku religii starożytnych Egipcjan. Większość ludów Bliskiego Wschodu była politeistami (wierzyli w wielu bogów). Do najważniejszych z nich zalicza się : Re-głównego boga, Izyde- bogini miłości i nieba, Ozyrysa- boga śmierci, Horusa- boga opiekunów faraonów oraz Seta- boga pustyni i dalekich wypraw. Egipcjanie wyobrażali sobie bogów jako ludzi z głowami zwierząt, najczęściej krokodyli, orłów, kotów albo jastrzębi (zwierzęta te były dlatego uważane za święte). Wierzyli także, że jak człowiek umarł, szedł pod sąd Ozyrysa (boga śmierci). Tam na złotej wadze mierzyli jego uczynki, dobre i złe.
Egipcjianie słyną z ich piramid. Budowla ich wymagała dużej wiedzy matematycznej
i budowniczej. Świadczy to o tym, że Egipcjanie posiadali wielką wiedzę i potrafili dokonać obliczeń pól i objętości graniastosłupa, stóżka, walca i prostopadłościanu. Wiedza ta była niezbędna przy budowaniu piramidy. Piramidy służyły jako grobowce dla faraonów. W środku oprócz mumii chowano też mnóstwo drogocenności. To kusiło niejednego człowieka. Każdy chciałby odkopać skarby faraona. Jednak Egipcjanie przewidzieli to, w środku piramidy zbudowali labirynt, do którego nikt nie znał drogi. Jedną z najbardziej sławnych piramid na świecie jest piramida Cheopsa, która została uznana jako jeden z siedmiu cudów świata.
Kapłani potrafili przeprowadzić trudne operacjie medyczne np. trepanację czaszki, umieli leczyć zęby, złamania i umieli balsamować ciało zmarłego. Byli również bardzo wykształceni. Jak już wcześniej wspomniałam, specjalizowali się w astronomii. I to na tyle dobrze że umieli spąrządzić mapę nieba. Umieli stosować wodomierze, dzięki którym mogli obliczyć, ile wody z Nilu będą musieli zużyć w październiku. Czy to nie jest niesamowite.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata