profil

Na podstawie analizy podanych fragmentów "Makbeta" oraz w kontekście całego utworu przedstaw proces degradacji głównego bohatera

poleca 84% 145 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Głównym bohaterem tragedii Williama Szekspira jest tytułowy Makbet. Jest to dowódca wojsk szkockich oraz tan Glamis. Podczas wojny z Norwegami złapał tana Kawdou. Jest to wzór rycerza. Król Dunkan jest z niego dumny i mianuje go również tanem Kawodru. Później rozpoczyna się jego rozpad wewnętrzny.
Degradacja wewnętrzna Makbeta rozpoczyna się w momencie gdy spotyka on trzy czarownice. Mówią one o tym, że zostanie on tanem Glamis i Kawdoru, a później królem Szkocji. Przepowiednia głosi również, że podróżujący z nim przyjaciel Banko zostanie ojcem rodu królewskiego. Początkowo rycerze nie wierzą w to. Ich podejście do tego zmienia się gdy przybywają do nich słudzy króla Dunkana i mówią iż mianował on Makbeta tanem Kawdoru. Wtedy to budzi się w nim żądza władzy.
Makbet pisze list do żony, w którym informuje ją o przepowiedni i decyzji, króla. Gdy dociera na zamek Dunkana, tan informuje go, że chciałby go odwiedzić w jego domu. Makbet uznaje to za dobrą okazję do objęcia tronu. Po powrocie do swojej posiadłości omawia całą sprawę z żoną. Oboje stwierdzają, że najlepszym momentem na zabicie króla będzie noc, gdy wszyscy będą spać. Po uczcie jaka odbywa się w pałacu Makbeta w Invernessz okazji przyjazdu króla wszyscy rozchodzą się do swoich komnat. Początkowo Makbet wahał się. Lady Makbet nie chciała tego uczynić gdyż Dunkan był łudząco podobny do jej ojca. W końcu rycerz stwierdza, że przepowiednia musi się spełnić i to jak najszybciej. Wie, że nie powinien go zabijać gdzyż to jego krewny i poddany i już samo to potępia jego czyn. Jako gospodarz powinien dbać o jego bezpieczeństwo a nie pozbawiać go życia. Uważa że Dunkan to tak wspaniały władca że nie zasługuje na śmierć i wszystkie jego cnoty będą przeciw sprawcy. W czasie gdy Makbet dokonuje zbrodni, Lady Makbet upija strażników winem. Później podrzuca im zakrwawione sztylety. Następnego dnia zaraz po odkryciu zbrodni Makbet zabija tych strażników zanim sobie cokolwiek przypomną. Tak spełniła się przepowiednia dotycząca rycerza.
Makbet jest dobrym człowiekiem. Może żyć bez przemocy, ale teraz pała nim żądza władzy. Wynajmuje morderców aby zabili Banka i jego syna Fleance w obawie przed tym, że może on utracić swoją pozycję. Jest ciekaw swojego dalszego losu i udaje sie do czarownic. Te przepowiadają mu, że nic mu się nie stanie póki las Birnam nie dotrze do zamku oraz że nie zabije go człowiek zrodzony naturalnie. Uspokojony przepowiednią wraca do zamku. W tym czasie oprawcy zabijają jego przyjaciela lecz syn ucieka. Po pewnym czasie Makduf odkrywa tajemnicę Makbeta. Ten w gniewie znów wynajmuje zabójców aby pozbyć się żony Makdufa i jego syna. Przebywający z kolei na dworze króla Anglii Edwarda, Malkolm dowiedziawszy się o całej sytuacji prosi władcę o wojska. Celem jego i Makdufa staje się pozbawienie Makbeta władzy. Na szkockim dworze dzieje się bardzo źle. Lady Makbet popada w obłęd. Władca już dawno nie zaznał porażki. Mówi iż był czas że słyszał w głowie głos puszczyka i straszne opowieścilecz teraz jego głowa przepełniona jest okropnościami które popełnił i nic go już nie wystraszy. Przybywa do niego Sejton i informuje go o śmierci żony. Makbet stwierza , że odeszła ona za wcześnie.
Życie jest tylko sceną na której gramy i to co robimy i tak przeminie. Gdy dochodzi do starcia z Makdufem, Makbet uświadamia sobie, że ten nie narodził się naturalnie. Wojska odwracają się do niego. Makduf zabija Makbeta i zostaje królem Szkocji.
Żądza władzy bardzo zmieniła Makbeta. Początkowo był do wzór rycerza. Był człowiekiem walczącym dla dobra narodu. Jednak gdy usłyszał przepowienię a co gorsza zobaczył, że zaczyna się ona spełniać ogarnęła go chęć przejęcie władzy w państwie. To spowodowało, że był gotó zrobić wszystko aby tak się stało. W konsekwencji został zabity.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury