profil

Klimat

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-17
poleca 85% 376 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

STREFY KLIMATYCZNE


Ogólna zasada jest taka, że im bliżej jesteś równika, tym cieplejszy jest klimat. Dzieje się tak, dlatego, że na równiku w południe słońce stoi wysoko na niebie a jego promienie są ciepłe.Z dala od równika, nie stoi już tak wysoko i daje mniej ciepła.Najistotniejszym czynnikiem określającym klimat jest szerkość geograficzna. Oddalając się od równika strefy klimatycznej zmieniają się od równikowych przez podzwrotnikowe i umiarkowane do zimnych.

KLIMAT RÓWNIKOWY


Klimat równikowy jest gorący.Na przykład w Manaos w Brazylii przeciętna temperatura wynosi powyżej 27˚C, a temperatura nigdy nie spada tam poniżej 20˚C.Niektóre tropikalne obszary są gorące i wilgotne; inne są gorące i suche (patrz pustynie); niektóre posiadają wyraźnie zaznaczone pory suche i pory deszczowe (patrz Monsun). W wilgotnych obszarach tropikalnych ogromne chmury burzowe tworzą się w cieple poranka, a po południu zsyłają potoki deszczu.W tym goracym, wilgotnym klimacie rosną lasy tropikalne.

KLIMATY GÓRSKIE


Powietrze ogrzewa się głównie dzięki ciepłu lądu, a nie Słońca.Dlatego im wyżej się posuwamy, tym jest zimniej.Przeciętnie co 1000 m temperatura spada o 6˚C. Ten spadek temperatury nazywamy częstotliwością spadku temperatury. Tak jak klimat staje się chłodniejszy, im bardziej zbliżamy się do bieguna, tak też staje się chłodniejszy, im wyżej posuwamy się w górach. wspinając się w górach, często przechodzimy te same strefy klimatyczne, które przebywaliśmy podróżując do bieguna. Góry są również bardziej od nizin narażone na wiatr i deszcze. Często zachodzi duża różnica między zboczami wystawionymi na Słońce a zboczami pozostającymi w cieniu.

STREFA UMIARKOWANA


Miejsca takie jak USA, Europa, Japonia i południowa Australia mają klimat umiarkowany. Australia ma klimat umiarkowany. Lata są zwykle ciepłe, a zimy chłodne. Wiatry z zachodu sprowadzają deszcze przez cały rok, szczególnie na zachodnich wybrzeżach, ale najwilgotniej jest w zimie. W północnej części północnej półkuli często w zimie pada śnieg, zwłaszcza z dala od morza. Bliżej tropików lata są ciepłe, a zimy wilgotne.

REJONY POLARNE


Blisko bieguna Północnego słońce stoi zawsze nisko na niebie, a w zimę prawie nie wychyla się poza horyzont. Przez cały rok jest bardzo zimno, a lód i śnieg na ziemi rzadko topnieją. Przez ponad pół roku w Antarktyce panuje temperatura - 50˚C.

MORZE I GÓRY


Klimat nie zależy tylko od odległości od równika. Znaczący wpływ nań mają również morze i góry.Morze sprawia, że obszary przybrzeżne są bardziej wilgotne niż obszary w głębi lądu. Powoduje także chłodniejsze lata i cieplejsze zimy, ponieważ woda nie pozwala powietrzu nagrzać się ani oziębić. Pólniocno - zachodnia Europa jest szczególnie ciepła w zimie dzięki ciepłym prądom oceanicznych, płynącym przez Atlantyk a Wysp Karaibskich.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty