profil

Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza

poleca 84% 543 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Lucy Maud Montgomery

Anna Shirley to tytułowa bohaterka powiesci Lucy Moud Montgomery pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Urodziła się w Balinbroke, w Nowej Szkocji. Jej ojciec nazywał się Walter Shirley, a matka miała na imię Berta. Oboje byli nauczycielami w liceum. Zmarli na Febrę, trzy miesiące po urodzeniu dziewczynki. Wychowywała ją pani Thomas, a potem pani Hammond. Następnie cztery miesiące przebywała w domu sierot w Hopetown.
Przybywszy na Zielone Wzgórze miała 11 lat. Ubrana była w ciasną i krótką sukienkę. Na jej twarzyczce widniały piegi, a włosy miała czerwone. Przywiózł ja przez pomyłkę Mateusz Cuthbert. Będąc podlotkiem włosy dziewczyny ściemniały. Przyjaciele mówili, że mają kolor kasztanowy. Większość piegów znikła.
Ania była spostrzegawcza, a przy tym wrażliwa na piekno otaczającej ją przyrody. Nadawała nazwy wszystkiemu, co zwracało jej uwagę, dlatego tez staw Barrych nazwała Jeziorem Lśniących Wód, las sosnowy - Lasem Duchów, a pelargonię - Jutrzenką. Miała bujną wyobraźnię, potrafiła wymyslić sobie nawet , jaka będzie jej przyjaciółka. Cechowała ją elokwencja, co Mateusz lubił w Ani najbardziej, bo mówiła dużo i mądrze. Dziewczynka próbowała także sama pisać opowiadania. Miała wielu przyjaciół, lecz jedyną towarzyszką zabaw, którą kochała była Diana Barry. Była pilną i sprytną dziewczyną. Konkurowała z Gilbertem Blythe w nauce. Wiedza przyniosła jej wiele sławy, gdyż dostała stypendium Avery'ego . Często pogrążała się w marzeniach.
Podziwiam Anię za to , że umiała wybrać co jest dobre, a co złe. Po śmierci Mateusz, gdy Maryli groziła utrata wzroku postanowiła zrezygnować ze studiów o pozostać na Zielonym Wzgórzu. Podjęła się pracy w szkole w Avonlea.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta