profil

Na podstawie interpretacji porównawczej "Bogurodzicy" oraz "Lamentu świętokrzyskiego" wskaż i omów najważniejsze cechy polskiej średniowiecznej pieśni maryjnej.

poleca 85% 573 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Bogurodzica” oraz „Lament świętokrzyski” należą do pieśni średniowiecznych. Ukazują one nam dwie różne postawy Maryi, które spróbuję przybliżyc.
„ Lament świętokrzyski” przedstawia nam wydarzenie, które miało miejsce w Wielki Piątek. Wtedy to zmarł jedyny syn Maryi – Jezus Chrystus. Maryja, jak każda matka mająca dziecko, bardzo przejęła się tą wiadomością. Nie wiedziała, co ma uczynic, aby pomóc swojemu jedynemu Synowi. Wiedziała, przez jakie męki przechodzi jej Syn i chciała, aby podzielił się On z nią tymi ranami: „Synku miły i wybrany / Rozdziel z matką swoje rany”. Maryja mówi o swoim cierpieniu, smutku, bólu. Po odejściu Syna stała się osobą bezradną. Maryja ma pretensje do Anioła Gabriela, ponieważ on zapewniał Ją, że będzie osobą szczęśliwą: „ O anjele Gabryjele / Gdzie jest ono twe wesele, / Cożeś mi go obiecywał tako barzo wiele”. Pod koniec utworu Maryja zwraca się do wszystkich matek. Prosi je, aby opiekowały się swoimi dziecmi w miarę swoich możliwości, aby zapewniły swoim dzieciom szczęśliwe dzieciństwo. Tłumaczy innym matkom, że strata własnego dziecka to wielkie cierpienie, ból, udręka, a także w pewnych momentach chwile bezradności.
Natomiast „Bogurodzica” jest rozbudowaną apostrofą do Maryi. Ludzie zwracają się z prośbą do Maryi o wstawiennictwo u Boga. Proszą Maryję, aby wysłuchała ich modlitwy: „ słysz modlitwę, jąż nosimy”. Wszyscy ludzie na ziemi chcieliby życ w dostatku: „A na świecie zbożny pobyt, / po żywocie rajski przebyt”. Każdy człowiek pragnie być szczęśliwy, czasami chce się tym szczęściem dzielic z innymi. „ Bogurodzica” oparta jest na idei pośrednictwa, tzn. podmiot nie zwraca się bezpośrednio do Boga, lecz za sprawą Maryi, Jezusa Chrystusa oraz Jana Chrzciciela.
W „ Lamencie świętokrzyskim” Maryja przedstawiona jest jako kochająca i wrażliwa matka, a także jako współczesna osoba, która troszczy się o swoją rodzinę i swoich bliskich. W „ Bogurodzicy” natomiast jest ukazana jako osoba, do której kierowane są wszelkie prośby i modlitwy. W „Bogurodzicy” Maryja swoją postawą przypomina nam średniowieczną osobę, która słucha innych i stara się im pomóc na wszystkie możliwe sposoby. We współczesnym świecie trudno jest znaleźć osobę, która jest wrażliwa na krzywdę innych. Dziś każdy myśli tylko o sobie, nie interesuje się problemami innych ludzi.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi