profil

Geografia Brazylii

drukuj
satysfakcja 67 % 6 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Federacyjna Republika Brazylii to największe państwo w Ameryki Południowej pod względem powierzchni i liczby mieszkańców oraz piąte pod względem wielkości państwo świata. Brazylia zajmuje ponad 47,5% powierzchni Ameryki Południowej i liczy ponad 200 milionów mieszkańców.
Obszar dzisiejszej Brazylii zasiedlone były przez półkoczownicze plemiona Indian już przynajmniej 6 tysięcy lat przed odkryciem tych terenów przez Portugalczyków w 1500 roku. Przez kolejne 300 lat Brazylia została skolonizowana przez Portugalię i zamieniona w oparte na pracy niewolniczej dochodowe przedsięwzięcie. W 1808 roku książę Jan (późniejszy król Portugalii) z rodziną schronił się w Brazylii przed najazdem Napoleona Bonaparte na Portugalię. W 1822 roku książę Pedro I utworzył samodzielnego Cesarstwa Brazylii. W 1889 roku jego następca został obalony i utworzona została republika federacyjna.
Pod koniec XIX do Brazylii przybyło ponad 5 mln imigrantów z Europy i Azji. Rządy demokratyczne kraju były zastępowane przez dyktatury: w latach 1930-1934 i 1937-1945 rządził Getúlio Vargas, a w latach 1964-1985 szereg generałów wyłanianych przez junty wojskowe.
Po dojściu do władzy prezydenta Luli Federacyjna Republika Brazylii wychodzi z głębokiego kryzysu ekonomiczno-społecznego, który był wynikiem olbrzymiego długu publicznego. Spowodowało to pochłanianie znacznej części jej dochodu narodowego.
Katolicki kościół Brazylijski jest największą wspólnotą narodową wiernych na świecie. Obecnie katolicy stanowią około 62-63% społeczeństwa. W São Paulo jest 54% katolików. Liczbę regularnie praktykujących szacuje się na 19-25%, chociaż w miastach praktykuje nieco mniej niż na prowincji. Wyraźnie widoczny jest odpływ wiernych do takich pochodzących głównie z USA wspólnot, jak Świadkowie Jehowy, mormoni, adwentyści czy kościoły ewangelikalne. Liczbę protestantów szacuje się na około 19-20%. Dodatkowo występują spirytualiści i animiści (1,4%), wyznawcy candomblé i okultyzmu (0,5%), buddyści i szintoiści (0,2%) oraz pozostali (1,7%). Niewierzący stanowią 7,4-10% społeczeństwa.

Data dodania: 2012-09-10


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Geografia świata