profil

Ptaki drapieżne

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-18
poleca 85% 865 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zakrzywione dzioby, duże skrzydła i ostre szpony tych ptaków czynią z nich znakomitych myśliwych. Większość poluje na wiele gatunków zwierząt, zabijając je swoimi mocnymi stopami. Ptaki drapieżne potrafią śmiercionośnymi szponami przebijać grubą skórę zwierząt, chwytać ptaki w locie i wyłapywać ryby spod wody. Dorosłe osobniki nie mają wielu wrogów - zagrozić mogą im jedynie inne ptaki drapieżne i ludzie. Do tej zróżnicowanej zaliczamy kondory, jastrzębie, orły, sokoły i sępy.

Najbardziej nietypowe są sępy, które, zamiast same zabijać zdobycz, żywią się głównie padliną. Z wyjątkiem sępów i kilku innych gatunków ptaki drapieżne żyją dzięki polowaniu i zabijaniu innych zwierząt. Wiele ptaków drapieżnych wykonuje podczas zalotów widowiskowe loty godowe w powietrzu. Robią to również pary już skojarzone, aby wzmocnić wzajemną więź. Podczas lotów godowych bielika amerykańskiego samiec leci nad samicą, która obraca się w powietrzu grzbietem na dół, gdy tylko on nadleci. Następnie oboje wyprostowują nogi i szczepiają się szponami. Tak złączeni, wykonują serię akrobatycznych koziołków i rozłączają się dopiero nad ziemią.

Pokarm ptaków drapieżnych jest bardzo zróżnicowany. Niektóre polują na ssaki i ptaki, inne żywią się owadami lub rybami. Kilka gatunków ma bardziej nietypowe upodobania. Pszczołojad zjada plastry miodu oraz larwy os i pszczół. Orłosęp szpik, a ślimakojad używa długiego, haczykowatego dzioba do łapania słodkowodnych ślimaków.

Ptaki drapieżne polują na różne sposoby. Sokół wędrowny w widowiskowy sposób nurkuje z dużej wysokości na upatrzoną zdobycz. Krogulec poluje z ukrycia, lecąc nisko po jednej stronie żywopłotu poza zasięgiem wzroku małych ptaków znajdujących się po drugiej stronie. Bez ostrzeżenia przelatuje na drugą stronę i chwyta nieświadomą niebezpieczeństwa ofiarę w swoje szpony.

Większość ptaków drapieżnych ma mocne nogi. Ich stopy zakończone są ostrymi szponami. Potężne nogi i długie szpony orła czarnego umożliwiają mu chwytanie na przykład królików. Ptaki używają swoich palców i szponów na różne sposoby, w zależności od tego, czy chwytają małą, czy dużą ofiarę. Rybołowy chwytają i zjadają ryby. Ich jasne brzuchy ułatwiają im kamuflaż, gdy pikują w dół, aby wyłowić rybę z wody. Rogowe kolce na palcach, długie szpony i palec mogący odchylać się do tyłu umożliwiają rybołowom chwytanie śliskiej, walczącej ofiary.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy