profil

Diapsydy

poleca 75% 4 głosy

Diapsydy są zróżnicowane na szereg rzędów
Ichtiozaury przystosowały się do życia w morzu. Kształt ciała oraz obecność płetw upodabniał je do współczesnych delfinów. Były drapieżnikami. Cechowała je żyworodność. Żyły w triasie i kredzie.
Tekodonty posiadały zęby osadzone w zębodołach. Żyły w permie i triasie. Dały początek krokodylom.
Krokodyle pojawiły się w triasie i stosunkowo mało się zmieniły do czasów współczesnych. Grzbiet krokodyli pokrywają rogowe tarcze. Posiadają serce czterodziałowe. Są drapieżnikami. Żyją w wodach słodkich w klimacie tropikalnymi subtropikalnym. Do znanych przedstawicieli należą: krokodyl nilowy, aligatory, kajmany, gawiale.
Pterozaury to gady latające, które żyły na przełomie triasu i kredy. Ich przekształcone kończyny stanowiły oparcie dla błony lotnej. Prawdopodobnie były stałocieplne.
Dinozaury gadziomiedniczne posiadały miednicę właściwą gadom. Dzielą się na roślinożerne zauropody, do których należały największe zwierzęta, jakie żyły na Ziemi (np. brontozaur) oraz drapieżne teropody (np. tyranozaur). Z grupy tej pochodzą ptaki.
Dinozaury ptasiomiednicowe posiadały miednicę typową dla ptaków. Były roślinożerne. Należały do nich m.in. dinozaury kaczodziobe oraz dinozaury rogate. Oba rzędy dinozaurów żyły w triasie i kredzie.
Zauropterygi są wymarłą grupą gadów morskich. Należały do nich plezjozaury, charakteryzujące się wiosłowatymi kończynami.
Łuskonośne wyodrębniły się w jurze. Są najliczniejszą grupą gadów współcześnie żyjących. Cechuje je obecność łusek pokrywających ciało. Dzielą się na jaszczurki i węże. Rodzimymi gatunkami są np. jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka, padalec. W krajach tropikalnych występują m.in. warany, legwany, gekony, kameleony. W Polsce żyje też kilka gatunków węży: zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, żmija zygzakowata, wąż Eskulapa. Przedstawicielami węży egzotycznych są np. kobry, grzechotniki, pytony.
Rynchocefale pojawiły się pod koniec triasu. Współcześnie żyją dwa reliktowe gatunki hatterii (Nowa Zelandia). Pokrojem ciała przypominają jaszczurki, ale mają znacznie masywniejszą głowę. Spośród zachowanych prymitywnych cech na uwagę zasługuje obecność oka ciemieniowego.

Zapamiętaj

Za najbardziej prawdopodobną przyczynę wymarcia dinozaurów uważa się uderzenie w powierzchnię Ziemi meteorytu o średnicy 10 km. Spowodowało to wyniesienie tumanów pyłu do atmosfery, w wyniku czego zapanowały ciemności. Skutkiem była niemożność przeprowadzania fotosyntezy, a także ochłodzenie klimatu.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści