profil

Woliński Park Narodowy

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
woliński park narodowy

Jako pierwszy z inicjatywą objęcia ochroną wyspy Wolin wystąpił w 1946 roku profesor Adam Wodziczko. Park Narodowy założony tu został jednak dopiero w 1960 roku.
Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego dominuje krajobraz polodowcowy ze wzniesieniami moreny czołowej. Poza tym można tu zobaczyć deltowe ujścia Świny, a także krajobraz pojezierny z jeziorami polodowcowymi oraz takimi formami rzeźby glacjalnej, jak ozy i kemy. Za najwyższy skarb kompleksu uznaje się najwyższy w Polsce fragment wybrzeża klifowego, którego wysokość sięga miejscami ponad 90 m n.p.m. Dominującym gatunkiem drzewa jest tu sosna, jednak znaczącą część parku porastają lasy bukowe i bukowo-dębowe.
Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wolińskiego Parku Narodowego jest założona w 1976 roku Zagroda Pokazowa Żubrów. Na 28 hektarach terenu obok głównych mieszkańców, czyli żubrów, schronienie znalazły także bieliki oraz chore lub osierocone sarny i dziki.
Niedaleko Międzyzdrojów, już na terenie Parku Narodowego leży Kawcza Góra (61 m n.p.m.). Na szczycie klifowego zbocza znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Bałtyku.
Najwyższym wzniesieniem na polskim wybrzeżu jest Gosań (94 m n.p.m.). Ta położona na północny wschód od Międzyzdrojów góra słynie z pięknego klifowego zbocza, które charakteryzuje się wyjątkową dynamiką. Co roku w wyniku abrazji ściana klifu cofa się około 1m.
Na północny wschód od góry Gosań, koło klifu Świdnej Kępy, znajduje się OOŚ im. Profesora Zygmunta Czubińskiego. Jego celem jest ochrona najpiękniejszych w Wolińskim Parku Narodowym stanowisk buczyny pomorskiej oraz storczyków. Nad brzegiem morza, u stóp wzgórza, na którym zlokalizowany jest rezerwat, leżą głazy narzutowe, zwane Głazami Piastowskimi.
Warnowo to niewielka letniskowa osada przy granicy Wolińskiego Parku Narodowego. Jej początki sięgają IX-X wieku. Do najciekawszych zabytków budownictwa ludowego w Warnowie należą pochodząca z końca XIX wieku leśniczówka oraz wiejskie chaty, z których dwie (numer 33 i numer 66) kryte są strzechą.
W bezpośrednim sąsiedztwie parku, tuz nad jeziorem Łuniewo, znajduje się rezerwat „Łuniewo”. Powstał on, aby chronić florę i faunę zarastającego zbiornika wodnego , a także przyległe do niego torfowisko. Jedna z najciekawszych roślin rezerwatu jest wierzbownica błotna – niewielka bylina wypuszczająca pączki o średnicy około 1 centymetra, które roznoszone są później przez wodę. W poznaniu przyrody rezerwatu pomaga ścieżka edukacyjno-przyrodnicza o długości 1600 metrów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty