profil

Działalność rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 2022-03-29
poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Utworzenie rządu Polskiego na uchodźstwie.


Internowanie rządu polskiego w Rumuni zakończyło jego misje. Prezydent Mościcki ustąpił z urzędu i zgodnie z Konstytucją Kwietniewską wyznaczył swego następcę. Prezydentem RP został 30 września 1939 roku Władysław Raczkiewicz, który powierzył misję sformowania rządy generałowi Władysławowi Sikorskiemu. Do jego gabinetu weszli politycy będący w opozycji do sanacji, wywodzący się z SN, SL, SP, PPS. Rząd RP był rządem koalicyjnym i rządem zgody narodowej, gdyż miał w swym składzie polityków sanacyjnych m.in. minister skarbu Adam Koc, August Zaleski, Kazimierz Sosnowski. Generał Sikorski od listopada 1939, był Naczelnym wodzem. Popierała go opinia publiczna, która obwiniała sanacje za klęskę w wojnie z Niemcami. W grudniu 1939 roku rozpoczęła działalność Rada Narodowa zastępująca sejm i senat. RP była organem doradczym rządu pod przewodnictwem Ignacego Paderewskiego.

Polskie siły zbrojne na zachodzie.


Dla rządu nawiązanie kontaktów z okupowanym krajem stało się zadaniem pierwszoplanowym. Inicjatywę przejęli oficerowie sanacyjni, tworząc organizacje „służba zwycięstwu polski” (SZP). Sikorski 13 listopada 1939 r. powołał „Związek walki zbrojnej” (ZWZ), którego komendantem został generał Sikorski. Jesienią 1939 r. rząd określił cele polityki bieżącej: Utrzymanie bliskich więzi z okupowanym krajem i prowadzenie aktywnej walki z nieprzyjacielem, wymagało to współpracy z Francją i Anglią. Sikorski w listopadzie 1939 r. podpisał umowę dotyczącą współdziałania Polskiej Marynarki Wojennej z flotą Brytyjską.

Premier zawarł w styczniu 1940 r. umowę w kwestii sformowania we Francji polskich oddziałów. Wiosna 1940 r. Polskie siły zbrojne osiągnęły na zachód 84500 żołnierzy i oficerów. W wojnie przeciw Niemcom walczyli u boku Francuzów. Po kapitulacji Francji 28 tys. Polskich żołnierzy u udało się ewakuować do Brytanii, ocalała też marynarka wojenna.

Na wyspach odtworzono PSZ i sformowano dywizjony myśliwskie. Żołnierze polscy brali udział w walkach na lądzie m.in. samodzielna Brygada strzelców Karpackich w grudniu 1941 r. broniła Tobruk, a także na morzu polski Piorun zniszczył niemiecki Bismarck.

Rząd RP na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii.


Latem 1941 r. sprawą zasadniczą dla Polski stała się kwestia ułożenia stosunków ZSRR Churchill wywierał nacisk w tej kwestii na Polski rząd. Premier Sikorski uważał, że napaść radziecka z 17 września 1939 r. uczyniła z ZSRR agresora. Strona radziecka z Iwanem Majskim godziła się na zwolnienie Polaków z obozów i osób deportowanych z głębi Rosji, a także na amnestię dla więźniów. Rosjanie uznali traktaty z Niemiec za nieważne. Pozostawała kwestia granicy wschodniej. ZSRR nie potwierdził jej niezmierności, co wywołało kryzys w rządzie Polskim.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty