profil

Postawy bohaterów mitycznych to dla Twojego pokolenia wzory zachowań czy tylko przebrzmiałe historie?

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Postawy bohaterów mitycznych dla mojego pokolenia to według mnie wzory zachowań aktualne także dziś. Tak jak kiedyś tak i teraz uosabiają ważne wartości, miedzy innymi; wierność, miłość, poświęcenie dla innych, męstwo i odwage. Oczywiście ich czyny są rozumiane w przenośni a nie dosłownie.
Mimo, że świat się zmienił człowiek pozostał taki sam. Nie zmieniły się jego uczucia ani cechy. Mitologia zawiera archeotypy, czyli pradawne wzorce postaw aktualne do dziś. Bohaterzy, którzy budzą moją sympatie ze względu na swoją postawe to między innymi; Penelopa, która uosabia wazna wartość, czyli wierność. Pod nieobecność Odyseusza zabiegało o nią wielu mężczyzn. Jednak potrafiła czekać długi czas ( ponad dwadzieścia lat) na swojego męża , wierząc ,że nie zaginął. Od niej wywodzi się frazeologizm mitologiczny- wierna Penelopa, czyli wierna żona. Tak dużo jest dziś któtkotrwałych związków, że wierność tej kobiety powinna budzić szacunek. Oprócz małżonki Odyseusza, podoba mi się również postawa Ofeusza i Prometeusza. Pierwszy z nich reprezentuje takie wzorce jak miłość i poświęcenie. W celu odzyskania żony Eurydyki nie zawachał się zejść do świata zmarłych. Poprzez złamany zakaz, który wydał mu Hades stracił swoja ukochana na zawsze lecz to nie zmienilo jego miłości do niej. Sądze, że ponadczasowość miłości nie podlega dyskusji. Drugi zaś, Prometeusz, jest uosobieniem poświęcenia dla ludzi. Mitologiczny tytan skradł ogień z Olimpu, za co został skazany na wieczne cierpienie. Naruszył prawo i został przykuty do ściany Kaukazu a sęp wyżerał mu codziennie wątrobę . Poprzez swoje czyny możemy go uznac za symbol odwagi. Również współcześnie znajdujemy ludzi cierpiących za innych. umiejętność poświęcenia się jest zawsze uważana za godną szacunku. Kolejnym przykładem godnym do naśladowania jest Herakles. Wykonując 12 prac stał sie on symbolem siły i energi. Widziano w nim nie tylko boga, ale także człowieka gotowego do pomocy innym, walczącego z bezwzględną odwagą przeciw niesprawiedliwości. Przykładów takich bohaterów jest mnóstwo.
Postawy bohaterów mitologicznych dla mojego pokolenia to wzory zachowań. Prawdziwość tego stwierdzenia została udowodniona. Kto jednak nie zna mitologi nie zrozumie przesłania autorów. Mimo upływu lat antyczni ludzie i ich postawy sa wiecznie żywe, aktualne i potrzebne. My także musimy pokonywać nasze problemy i słabości. Przykład możemy czerpać właśnie z takich histori.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi