profil

„Książka to ubezpieczenie na życie”

poleca 85% 147 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W pełni zgadzam się z zawartą w temacie tezą, która zakłada, że książka jest ubezpieczeniem na życie i przytoczę kilka argumentów potwierdzających jej słuszność.
Książki od wieków towarzyszą kolejnym pokoleniom ludzi. Przekazują wiedzę o przeszłości spisywaną przez setki lat. W „Drugich zapiskach na pudełku od zapałek” Umberto Eco napisał, że dzięki kultywowaniu pamięci zbiorowej młody człowiek może posiąść mądrość i wprawę zdobywane jeszcze na długo przed jego narodzinami. Najlepiej ilustrują to słowa Kartezjusza, który powiedział: „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.” Ludzie przeszłości dzielą się swoimi doświadczeniami poprzez książki i w ten sposób zapewniają współczesnym ubezpieczenie przed nieporozumieniami i niepotrzebnym ponawianiem dawnych błędów.
Słuszność postawionej tezy potwierdza niewątpliwie także wiersz Czesława Miłosza p.t.: „Ale książki”. Choć trwałość papieru jest względna, historie na nim zapisane będą trwać tak długo, jak długo trwać będą książki. A istnienie książki jest o wiele dłuższe niż istnienie ludzkie. To dlatego, że nie są one stworzone tylko przez człowieka. Miłosz twierdzi, że pochodzą też z jasności, która jest wieczna. Trwanie książek jest motywacją, by ubezpieczyć naszą przyszłość powierzając im nasze przeżycia i wspomnienia.
Uważam, że słowo pisane jest wspaniałym sposobem na uwiecznienie pamięci o ludziach, których kochaliśmy, a którzy już odeszli na zawsze. To pozwoli im trwać wiecznie. Najlepszym tego przykładem jest cykl dziewiętnastu trenów Jana Kochanowskiego, który wspomina w nich swoją zmarłą córkę Urszulę. Dzięki poezji ojca, dziewczynka nie został zapomniana, mimo upływu niemal pięciuset lat. W ten sposób poeta utrwalił obraz dziecka w pamięci swojej i przyszłych pokoleń.
W świetle przytoczonych argumentów, nie można nie zgodzić się z tezą, że książki to ubezpieczenie na życie, ponieważ to właśnie one zapewniają nam miejsce w pamięci przyszłych pokoleń i to, że nasz wkład w historię świata nie zostanie zapomniany.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata