profil

Czynniki ewolucji i ich rola w procesie przemian ewolucyjnych.

poleca 85% 145 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Zmienność mutacyjna : wywołana jest mutacjami, której źródłem są mutageny, zmienność ta warunkuję zmianę struktury materiału genetycznego w wyniku czego pojawiają się nowe geny lub modyfikują już istniejące. Część z tych mutacji jest obojętna czyli nie ma bezpośredniej wartości przystosowawczych do środowiska. Część jest korzystna, a nawet letalna , która jest usuwana z populacji natomiast korzystna faworyzowana.
2.Zmienność rekombinacyjna – wywoływana procesem crosing over w czasie profazy jeden mejozy; losowym rozchodzeniem się chromosomów w czasie zapłodnienia oraz losowym łączeniu się gamet podczas zapłodnienia, w wyniku tych procesów dochodzi do nowych układów genów już istniejących w potomstwie.
3.Dobór naturalny (dotyczy tylko dużych populacji) – naturalna selekcja, która prowadzi do zmiany częstości alleli w składzie puli genowej populacji większe szanse na przeżycie mają te geny dające lepsze przystosowanie do środowiska(czynniki środowiska eliminują geny niekorzystne)
4.Typy doboru naturalnego:
a.Dobór stabilizujący – faworyzuję osobniki o średniej wartości cechy np. : najwyższa przeżywalność noworodków o masie 3,5 kg ; faworyzowane heterozygoty anemii sierpowatej w środowisku, w którym występuje malaria
b.Dobór kierunkowy – faworyzuję osobniki o skrajnej wartości danej cechy no faworyzowanie osób ciemno zabarwionych na terenach uprzemysłowionych( melanizm przemysłowy)
c.Dobór rozrywający ( różnicujący) – faworyzowanie osobników obu skrajnych wartościach cech, a eliminuję o cechach średnich np. faworyzowanie skrajnych wartości dziobów u zięb Darwina na wyspach Galapagos. Cienkodziobe są owadożerne, a grubodziobie nasiono żerne.
5.Gryf genetyczny ( tylko małe populacje) – zmiana frekwencji alleli w składzie puli genowej populacji. Wynika z przypadku, a nie ze względu na większe lub mniejsze wartości dla adaptacji organizmów. Gryf genowy działa na dwa sposoby :
•Efekt założyciela – zachodzi gdy niewielka liczba osobników danej populacji zostanie od niej oderwana i przeniesiona na inny nowy obszar tworząc tam nową populacje
•Efekt wąskiego gardła – zachodzi gdy populacja zostanie dotknięta kataklizmem( pożar, choroba) przeżyją nieliczne osobniki, które odtworzą populację, która różni się od wyjściowej.
Różnica między efektem założyciela, a efektem wąskiego gardła jest taka, że efekt wąskiego gardła to zmiana całej populacji macierzystej w inną) , a efekt założyciela jest taka, że obok populacji macierzystej powstaje nowa populacja, która ma inną frekwencję genów, niż populacja macierzysta.
6.Izolacja międzygatunkowa – jest to zahamowanie przypływu genów pomiędzy osobnikami należącymi do różnych gatunków, ze względu na istnienie barier rozrodczych, które uniemożliwiają zapłodnienie lub prawidłowy rozwój zarodka lub hamuję płodność mieszańców.
7.Rodzaje izolacji:
a.Prezygotyczna uniemożliwia zapłodnienie i rozwój zarodka oraz wytworzenie zygoty.
•Izolacja anatomiczna - niezgodność budowy narządów rozrodczych
•Izolacja sezonowa – różne pory rozrodów
•Izolacja siedliskowa – różne siedliska
•Izolacja etologiczna – niechęć samców do samic innego gatunku
•Izolacja genetyczna – różnice w budowie gamet
b.Postzygotyczna – uniemożliwia prawidłowy rozwój zygoty lub hamuję płodność mieszańców :
•Bezpłodność
•Duża śmiertelność
•Sterylność hybrydów( mieszaniec płodny ale potomstwo nie)
8.Specjacja – proces powstawania nowych form osobniczych na poziomie gatunku :
•Specjacja allopatryczna, gdy populacje dzieli bariera geograficzna np. oderwanie się masy lądowej w wyniku dryfu kontynentalnego, wypiętrzenie się pasma górskiego, lub przypadkowe zasiedlenie niedostępnej wyspy na morzu.
•Specjacja sympatryczna - Populacje poddane specjacji sympatrycznej nie są rozdzielone geograficznie i dzielą ten sam obszar występowania. Różnica powstaje na skutek mutacji np. zwiększenia liczby chromosomów, która utrudnia krzyżowanie się organizmów. Przez jakiś czas krzyżowanie z istniejącą już populacją jest możliwe, ale z czasem staje się coraz trudniejsze prowadząc do powstania nowego gatunku
•Specjacja właściwa( radiacyjna) polega na zwiększaniu liczby gatunków przez wyodrębnienie się ich z gatunku już istniejącego, który zanika lub istnieje nadal.
9.Mimikra – przystosowanie ochronne występuję u zwierząt ( głównie owadów) polega na upodabnianiu się zwierząt bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony
10.Mimetyzm (mimezja) – to zdolność upodobnienia się różnych zwierząt do obrony poprzez przybieraniu ich kształtu, barwy, zachowania dzięki, któremu zwierzę zyskuję dodatkową ochronę przed wrogami naturalnymi

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty