profil

Mongołowie - najważniejsze informacje

poleca 85% 326 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mongołowie - liczne plemiona Azji Środkowej, które aż po wiek XVI wielokrotnie najeżdżały państwa europejskie. Ci skośnoocy łucznicy, jadąc na drobnych konikach niszczyli wszystko na swojej drodze.

Budzili powszechny lęk, pośród mieszkańców poszczególnych państw i wysp.

Pierwsi straszliwi Mongołowie dotarli w IV wieku aż do granic Imperium Rzymskiego. Byli to Hunowie, dowodzeni przez króla Atyllę. Jednak zostali oni pokonani przez zjednoczone siły Rzymian i Gotów, więc wycofali się za rzekę Dunaj. Największe przerażenie budzili Mongołowie zwani Tatarami, których ojczyzną była Mongolia położona w centrum Azji. Na początku XIII wieku plemiona mongolskie zostały zjednoczone przez Czyngis-chana. Był to utalentowany wódz i organizator, który za pomocą swoich ludzi zdyscyplinował mongolskich najeźdźców w bezlitosną armię. Wojska Czyngis-chana zdobyły rozległe terytoria, które rozciągały się od Oceanu Spokojnego aż po Morze Kaspijskie na zachodzie. To wielkie i potężne państwo ze stolicą w Karakorum zostało powiększone przez następców wielkiego wodza, obejmując znaczną część Azji Środkowej, a nawet większość Rusi.

Po śmierci Czyngis - chana (1227 r.) władzę objął jego syn, Ugedej. Osiem lat później wysłał on swojego bratanka Batu-chana, na czele wielkiej armii na podbój Europy. Wojska Mongolskie zdobyły Bługarię i Ruś oraz spustoszyły Kijów. W 1241 napadły na Polskę i Węgry. Odziały tatarów wtargnęły o małopolskim i na Śląsk. Zebrane pośpiesznie wojska książąt dzielnicowych poniosły klęskę w kilkukolejnych wojnach.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata