profil

Południowe Podlasie - charakterystyka i ciekawostki

poleca 85% 553 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podlasie, nazywane również "bramą na wschód", to nizinna kraina historyczna, rozciągająca się po obu stronach środkowego Bugu. Urozmaicają ją nieliczne wzniesienia i meandrujące pomiędzy nimi rzeki. To region o charakterze rolniczym, nie ma tu uciążliwego przemysłu. Na Podlasiu współistnieją odmienne kultury i religie, mieszają się wpływy polskie, litewskie i rosyjskie. Obok kościołów katolickich spotykamy również prawosławne cerkwie. Łączność komunikacyjna z naszym wschodnim sąsiadem, Białorusią, odbywa się przez przejście graniczne w Terespolu. Niegdyś zbudowano tu okazały pałac, w którym zatrzymywali się królowie w drodze na Litwę. Po drugiej stronie granicy leży Brześć. Dawną stolicą Podlasia był Drohiczyn, który stanowił ważny punkt na szlaku handlowym między Polską i Rusią. W XV wieku w Drohiczynie mieściła się główna siedziba litewskiego księcia Witolda, walczącego w bitwie pod Grunwaldem.
Przez Drohiczyn, leżący nad Bugiem, w średniowieczu spławiano do Gdańska towary z Rusi i Wołynia. Już wtedy brzegi rzeki łączyły dwa mosty, znajdował się tu ważny port rzeczny.
Niedaleko wschodniej granicy, w Janowie Podlaskim znajduje się najstarsza w Polsce stadnina, słynąca z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Odbywają się tu aukcje, przyciągające bogatych kupców i miłośników koni z całego świata.
Wieś Grabarka, zwana "Częstochową prawosławia", jest głównym ośrodkiem pielgrzymkowym ludności wyznania prawosławnego w Polsce. Znajduje się tu jedyny w Polsce żeński klasztor prawosławny. Miejsce to zawdzięcza swą sławę cudownemu uzdrowieniu wielu ludzi w czasie epidemii cholery w 1710 roku. Każdy ocalony zostawił po sobie krzyż na szczycie wzgórza, zwanego wzgórzem pokutników.
Podczas okupacji w Treblince, wsi położonej w połowie drogi między Warszawą a Białymstokiem, znajdował się hitlerowski obóz zagłady. Dla uczczenia pamięci pomordowanych wzniesiono tu pomnik-mauzoleum oraz symboliczny cmentarz.
Największym miastem Podlasia są Siedlce - główny ośrodek kultury, nauki i gospodarki tego regionu. Do XVII wieku Siedlce były prywatną własnością rodu Czartoryskich. Obecnie są ważnym węzłem komunikacyjnym na trasie wiodącej ku naszej wschodniej granicy. Na tutejszym rynku stoi ratusz, zwany Jackiem, o nietypotej ośmiokątnej wieży, zakończonej posągiem Atlasa dźwigającego ziemski glob.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty