profil

Klimat Polski - charakterystyka i ciekawostki

poleca 85% 178 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nad terenem naszego kraju spotykają się dwie wielkie masy powietrza - zimna, pochodząca z północy, oraz cieplejsza, napływająca z południowego wschodu, znad kontynentu azjatyckiego. To właśnie one kształtują klimat i wpływają bezpośrednio na to, jaką mamy pogodę. Podstawowymi parametrami pogody są : ciśnienie atmosferyczne, temperatura, wilgotność, zachmurzenie, wiatry oraz opady. Klimat Polski charakteryzuje się częstymi zmianami ciśnienia.Różnice ciśnienia są przyczyną powstawiania wiatrów. W Polsce przeważają wiatry wiejące z zachodu. Średnia roczna temperatura wynosi około 6-8 stopni Celsjusza. Mimo że nasz kraj nie jest tak duży jak np. Rosja, to nie wszędzie pogoda jest taka sama. Najcieplej bywa na południowym zachodzie - na Nizinie Śląskiej, najzimniej zaś na północnym wschodzie. Północna Suwalszczyzna jest uznawana za polski biegun zimna, zimą temperatury spadają tam nawet poniżej -30 stopni Celsjusza, a śnieg zalega dłużej niż w innych częściach kraju.
Ogródek meteorologiczny to specjalnie wyznaczony teren, na którym dokonuje się pomiarów podstawowych parametrów atmosfery : temperatury powietrza, wilgotności, ciśnienia, zachmurzenia, ilości opadów itd. W Polsce znajduje się około 1500 takich punktów. Uzyskane w nich dane przesyłane są do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, gdzie na ich podstawie tworzy się mapy pogody.
Jednym z najważniejszych elementów pogody jest zachmurzenie. Niebo nad Polską bywa zachmurzone od 50 do prawie 200 dni w zależności od regionu. Najczęściej chmury zalegają na górach oraz na Mazurach, natomiast w środkowej części kraju pokazują się najrzadziej. Z występowaniem chmur związane są opady. Największe ilości opadów odnotowuje się w górach, średnie na wyżynach i pojezierzach, najniższe - na nizinach środkowej Polski.
Klimat to naturalny, wieloletni układ pogody dla określonego obszaru, np. krainy geograficznej czy całego państwa lub nawet kontynentu. Ustala się go na podstawie długich obserwacji.
Meteorologia to nauka zajmująca się badaniem zjawisk zachodzących w atmosferze ziemskiej, m.in. zmian pogody. Meteorolodzy mogą na podstawie informacji o temperaturze, ciśnieniu, wietrze itd. przewidywać, czyli prognozować, pogodę na najbliższe godziny, dni czy nawet tygodnie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata