profil

"Czułe punkty" - ekologia

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-28
poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kiedy 1700 lat temu Polinezyjczycy dotarli na Hawaje, wytrzebili co najmniej 40 gatunków ptaków nieprzyzwyczajonych do obecności człowieka. Podobny los spotkał nielotnego ptaka dodo, odkrytego na Mauritiusie w 1507 roku. Moa, największy znany ptak w historii świata, dwukrotnie wyższy i cięższy od człowieka, o nogach przypominających stopę słonia, został całkowicie wybity przez Maorysów - pierwszych mieszkańców Nowej Zelandii, przybyłych tam około 1000 roku n.e.

Mimo tych smutnych przykładów wiele wysp świata nadal odznacza się specyficzną, sobie tylko właściwą florą i fauną. Często są to przedstawiciele grup zwierząt z zamierzchłych etapów ewolucji, jak np. występujące tylko w Australii stekowce - prymitywne ssaki składające jaja: dziobak i kolczatka oraz torbacze: kangury i koale.

Tropikalne i subtropikalne wyspy to także ulubione środowisko gadów - gromady, która swój największy rozkwit przeżyła w mezozoiku, erze panowania dinozaurów. Dziś jest reprezentowana bardzo nielicznie, m.in. przez krokodyle, jaszczurki, węże i żółwie. Największa na świecie jaszczurka, osiągający 3 m długości waran, zwany "smokiem z Komodo", żyły wyłącznie na należących do Indonezji niewielkich wysepkach w cieśninie między wyspami Flores i Sumbawa. Jest to typowy gatunek endemiczny, tzw. występujący tylko w jednym miejscu na świecie, ściśle przystosowany do lokalnych warunków. Endemity można nazwać "grupą podwyższonego ryzyka" - ich zniszczenie jest ostateczne, brak bowiem innej populacji, w innym zakątku świata, która mogłaby posłużyć do odtworzenia gatunku.

Środowiska odznaczające się największym w skali świata nagromadzeniem gatunków nigdzie indziej niewystępujących nazywane są "czułymi punktami". Zalicza się do nich powstałe w wyniku erupcji wulkanu wyspy Galapagos położone dokładnie na równiku, na zachód od Ekwadoru, do którego należą. Archipelag 19 wysp nazywany jest "żywym muzeum ewolucji" - obserwacje poczynione tu przez Karola Darwina podczas wyprawy w 1835 roku zasadniczo przyczyniły się do opracowania przez niego teorii ewolucji. Flora i fauna tych wysp rozwijała się w całkowitej izolacji, co spowodowało, że zwierzęta np. zięby Darwina, wykształciły cechy znacznie odróżniające je od kontynentalnych odpowiedników. Występują tu aż 22 gatunki gadów, z czego 19 to gatunki endemiczne m.in. legwany morskie, jedyne na świecie jaszczurki przystosowane do przebywania w środowisku wodnym oraz żółwie olbrzymie - jedne z najbardziej długowiecznych zwierząt. Od nich pochodzi nazwa wysp, wpisanych w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty