profil

Krwioobieg bezkręgowców

poleca 85% 107 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Pierwotniaki

PIERWOTNIAKI
Rozprowadzenie właściwe różnych substancji po ciele zapewnia ruch cytoplazm, krążenie wodniczek pokarmowych i systemy kanałów retikulum.

JAMOCHŁONY
Funkcję układu krążenia spełnia jama gastralna, w której krąży woda pędzona ruchem wici lub skurczami ciała, transportując pokarm, gazy i produkty uboczne metabolizmu.

PŁAZIŃCE
Brak układu krążenia, ale w funkcji roznoszenia pokarmu mogą go zastępować jak u jamochłonów rozgałęzienia układu pokarmowego. Całą przestrzeń między narządami wypełnia perenchyma, tkanka zbudowana z dużych, przylegających do siebie komórek.

OBLEŃCE
Między umięśnioną ścianą ciała a układem pokarmowym znajduje się obszerna jama ciała, wypełniona płynem. Pod wpływem ruchów i skurczów zwierzęcia płyn jamy ciała miesza się i przelewa spełniając funkcję układu krążenia. Roznosi szybko po całym ciele pokarm, metabolity, gazy, wyrównuje ich stężenia (łączy organizmy w jedną fizjologiczną całość znacznie skuteczniej niż to było możliwe przy transporcie od jednej komórki perenchymy do drugiej.

PIERŚCIENICE
Posiadają układ krwionośny zamknięty, bez serca. Wzdłuż ciała ciągną się dwa główne naczynia grzbietowe, niosące krew do przodu i brzuszne którymi krew płynie ku tyłowi. Na obu końcach ciała naczynia okrężne łączą naczynia wzdłużne w jeden system. Naczynia tętnią tzn. kurczą się rytmicznie (pędzą krew w określonym kierunku). Krew- funkcja transportowa w skali całego ciała. Płyn jamy ciała w skali jednego segmentu. Krew krąży tylko w naczyniach; jest izolowana od pozostałych płynów ciała ścianą naczynia. Nie mają ciałek krwi ale mogą mieć barwnik oddechowy.

STAWONOGI
- układ jest otwarty tzn., że krew krąży swobodnie w całej jamie ciała,
- serce służy do napędzania krwi, które leży zawsze po stronie grzbietowej. Ostia w sercu czyli dziurki,
- duże zwierzęta mają jeszcze naczynia krwionośne doprowadzające do dalszych zakątków,- wyjątkiem są małe organizmy które nie posiadają serca.

OWADY
Słabo rozwinięty układ krwionośny. Częściową rolę jego pełni układ tchawkowy. Składa się tylko z wydłużonego serca i krótkiej aorty. Służy on do transportu substancji organicznych.

MIĘCZAKI
-układ otwarty,
-krew z naczyń wylewa się do jamy ciała, ale są to małe przestrzenie dość ściśle ograniczone i połączone z naczyniami,
- serce składa się z dwóch przedsionków i komory (wyjątek ślimaki),
-główne naczynia wychodzące z komory serca, dają liczne odgałęzienia wiodące krew do wszystkich narządów.

ŚLIMAKI
Skrzelodyszne: posiadają aortę; żyłę skrzelową; serce (przedsionek i komora); płucodyszne: skrzele zanikło; rozwinęły się obficie rozgałęzione żyły w płaszczu zwane żyłami płucnymi uchodzące główną żyłą płucną do przedsionka.

MAŁŻE
Serce zbudowane z przedsionka i komory oraz aorta. Serce przebite jelitem.

GŁOWONOGI
Tu praktycznie układ jest zamknięty, - bardzo dobrze rozbudowane naczynia krwionośne, tętnicze i żylne, - krew utleniona ze skrzel dostaje się dwoma przedsionkami do komory serca skąd aorty rozprowadzają się po ciele (jakby po dużym obiegu) Stamtąd zbierają ją mniejsze żyły te łączą się w coraz większe wreszcie z głównej żyły doprowadzają krew do skrzel. Krew żyłami płynie wolniej., - pojawiły się dodatkowe serca skrzelowe, krew do narządu oddechowego płynie więc znów z dużą prędkościąpod bezpośrednim wpływem akcji serca, - mają one dwa krwioobiegi: duży serce-ciało-serce skrzelowe, mały-serce skrzelowe-skrzela-serce. 2 serca skrzelowe u nasady skrzel.

LANCETNIK
Układ podobny do układu ryb. – jeden krwioobieg zamknięty, nie ma serca, - krew to jedyny kurczliwy pęcherzyk, który jest głównym narządem napędzającym. Nazwany zatoką żylną, ścianki dość cieńkie podobnie jak zatoka żylna kręgowców, -funkcje napędzania krwi pełnią także pulsujące odcinki dużych naczyń krwionośnych.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty