profil

Krwioobieg bezkręgowców

poleca 85% 107 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Pierwotniaki

PIERWOTNIAKI: Rozprowadzenie właściwe różnych substancji po ciele zapewnia ruch cytoplazm, krążenie wodniczek pokarmowych i systemy kanałów retikulum. JAMOCHŁONY: Funkcję układu krążenia spełnia jama gastralna, w której krąży woda pędzona ruchem wici lub skurczami ciała, transportując pokarm, gazy i produkty uboczne metabolizmu. PŁAZIŃCE: Brak układu krążenia, ale w funkcji roznoszenia pokarmu mogą go zastępować jak u jamochłonów rozgałęzienia układu pokarmowego. Całą przestrzeń między narządami wypełnia perenchyma, tkanka zbudowana z dużych, przylegających do siebie komórek. OBLEŃCE: Między umięśnioną ścianą ciała a układem pokarmowym znajduje się obszerna jama ciała, wypełniona płynem. Pod wpływem ruchów i skurczów zwierzęcia płyn jamy ciała miesza się i przelewa spełniając funkcję układu krążenia. Roznosi szybko po całym ciele pokarm, metabolity, gazy, wyrównuje ich stężenia (łączy organizmy w jedną fizjologiczną całość znacznie skuteczniej niż to było możliwe przy transporcie od jednej komórki perenchymy do drugiej. PIERŚCIENICE: Posiadają układ krwionośny zamknięty, bez serca. Wzdłuż ciała ciągną się dwa główne naczynia grzbietowe, niosące krew do przodu i brzuszne którymi krew płynie ku tyłowi. Na obu końcach ciała naczynia okrężne łączą naczynia wzdłużne w jeden system. Naczynia tętnią tzn. kurczą się rytmicznie ( pędzą krew w określonym kierunku). Krew- funkcja transportowa w skali całego ciała. Płyn jamy ciała w skali jednego segmentu. Krew krąży tylko w naczyniach; jest izolowana od pozostałych płynów ciała ścianą naczynia. Nie mają ciałek krwi ale mogą mieć barwnik oddechowy. STAWONOGI: - układ jest otwarty tzn., że krew krąży swobodnie w całej jamie ciała, - serce służy do napędzania krwi , które leży zawsze po stronie grzbietowej. Ostia w sercu czyli dziurki, - duże zwierzęta mają jeszcze naczynia krwionośne doprowadzające do dalszych zakątków,- wyjątkiem są małe organizmy które nie posiadają serca. OWADY: słabo rozwinięty układ krwionośny. Częściową rolę jego pełni układ tchawkowy. Składa się tylko z wydłużonego serca i krótkiej aorty. Służy on do transportu substancji organicznych.


MIĘCZAKI: -układ otwarty, -krew z naczyń wylewa się do jamy ciała ale są to małe przestrzenie dość ściśle ograniczone i połączone z naczyniami, - serce składa się z dwóch przedsionków i komory(wyjątek ślimaki), -główne naczynia wychodzące z komory serca, dają liczne odgałęzienia wiodące krew do wszystkich narządów. ŚLIMAKI: skrzelodyszne: posiadają aortę; żyłe skrzelową; serce(przedsionek i komora); płucodyszne: skrzele zanikło; rozwinęły się obficie rozgałęzione żyły w płaszczu zwane żyłami płucnymi uchodzące główną żyłą płucną do przedsionka. MAŁŻE: serce zbudowane z przedsionka i komory oraz aorta. Serce przebite jelitem. GŁOWONOGI: tu praktycznie układ jest zamknięty, - bardzo dobrze rozbudowane naczynia krwionośne , tętnicze i żylne, - krew utleniona ze skrzel dostaje się dwoma przedsionkami do komory serca skąd aorty rozprowadzają się po ciele( jakby po dużym obiegu) Stamtąd zbierają ją mniejsze żyły te łączą się w coraz większe wreszcie z głównej żyły doprowadzają krew do skrzel. Krew żyłami płynie wolniej., - pojawiły się dodatkowe serca skrzelowe, krew do narządu oddechowego płynie więc znów z dużą prędkościąpod bezpośrednim wpływem akcji serca, - mają one dwa krwioobiegi: duży serce-ciało-serce skrzelowe, mały-serce skrzelowe-skrzela-serce. 2 serca skrzelowe u nasady skrzel.
LANCETNIK: Układ podobny do układu ryb. – jeden krwioobieg zamknięty, nie ma serca, - krew to jedyny kurczliwy pęcherzyk, który jest głównym narządem napędzającym. Nazwany zatoką żylną, ścianki dość cieńkie podobnie jak zatoka żylna kręgowców, -funkcje napędzania krwi pełnią także pulsujące odcinki dużych naczyń krwionośnych.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty