profil

Henryk Sienkiewicz - krótka biografia

poleca 77% 3532 głosów

Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz (pseud. Litwos) żył w 2 połowie XIX wieku. Jego matka marzyła, aby został lekarzem, lecz on zaczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale prawa i filozoficzno-historycznym, lecz ich nie ukończył i zaczął pracę jako redaktor. Dużo podróżował. Świadectwem podróży są jego listy. Z kolejnych miejsc pobytu słał nie tylko korespondencję, lecz także powieści.

Rozpoczął twórczość od publicystyki, szkiców literackich i historycznych oraz nowel, które były reakcją na problemy w kraju i za granicą. Podejmował w nich różnorodne sprawy obyczajowe, społeczne i psychologiczne. Po powrocie do kraju (w wieku 35 lat) ożenił się z Marią Szetkiewiczówną.

Sienkiewicz zasłynął głównie jako twórca powieści historycznych: Ogniem i mieczem, Potop, Quo Vadis (1896), Krzyżaków (1900) i W pustym i w puszczy (1911). Mniej udane są jego powieści obyczajowe: Bez dogmatu (1890) i Rodzina Połanieckich (1895).

Sienkiewicz należy do najpopularniejszych polskich pisarzy w świecie. Międzynarodową sławę zyskał dzięki powieści Quo Vadis oraz Nagrodzie Nobla (1905) za całokształt twórczości.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

Sienkiewicz nie otrzymał nagrody nobla za "Quo Vadis", tylko za całokształt twórczości.

31.5.2016 (16:28)

KACPELOFF "...laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całokształt twórczości[1], jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w." Cytat z Wikipedii.

Treść zweryfikowana i sprawdzona