profil

Smog, freony i fosforany.

poleca 85% 326 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Co to jest smog? Jak powstaje? Co powoduje?
SMOG [ang.], b. gęsta mgła unosząca się nad wielkimi miastami lub ośr. przem., zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosf., gł. pyły, gazy i pary (emitowane przez zakłady przem., silniki spalinowe pojazdów mech. itp.) oraz produkty ich przemian fotochem. i chem.; s. fotochemiczny (s. utleniający) tworzy się w czasie silnego nasłonecznienia w wyniku fotochem. przemian tlenków azotu, węglowodorów, gł. nienasyconych, i in. składników spalin; zawiera aktywne chemicznie związki org. (nadtlenki, aldehydy) oraz ozon, tlenek węgla, tlenki azotu; s. kwaśny (mgła przem.) powstaje w powietrzu zawierającym dwutlenek i trójtlenek siarki oraz dwutlenek węgla (tworzące z mgłą kropelki kwasów), a także pyły i sadzę; s. stanowi zagrożenie dla żywych organizmów i powoduje niszczenie materiałów.
Smog powstaje głównie ze spalin samochodowych oraz ze spalania węgla w piecach starych domostw. Składa się on m.in. z tlenku węgla i jest groźny dla człowieka - może spowodować nawet jego śmierć. Smog unosi się zwykle nad dużymi miastami.
DLACZEGO NIE POWINNIŚMY UŻYWAĆ PROSZKÓW DO PRANIA Z FOSFORANAMI?
Fosforan sodu ma zastosowanie głównie jako środek do zmiękczania wody, w przemyśle środków myjących, przy zastosowaniu papieru, oraz w przemyśle galwanotechnicznym.
Zawartość fosforu w wodach powierzchniowych określa stopień ich troficzności. Im więcej fosforanów dostaje się do odbiorników wraz ze ściekami, tym większe niebezpieczeństwo eutrofizacji wód. Bardzo ważne jest również utrzymanie właściwej zawartości fosforanów w wodach kotłowych, ponieważ zapobiegają one powstawaniu kamienia kotłowego.
DLACZEGO POWINNIŚMY UŻYWAĆ PREPARATÓW BEZ FREONU?
freony grupa mało trujących, bezbarwnych, bezwonnych i niepalnych związków węgla z fluorem i chlorem, gazów a. cieczy, wprowadzonych jako czynniki chłodzące w chłodziarkach od lat 30. XX w., później szeroko stosowanych (m.in. jako gaz wytłaczający w rozpylaczach aerozolowych); kumulując się w górnych warstwach atmosfery (w ozonosferze) prawdop. działają niszcząco na ozon, który jest "parasolem" chroniącym życie na Ziemi przed nadmiernym nasłonecznieniem, a przede wszystkim przed promieniami ultrafioletowymi i kosmicznymi; dlatego w wielu krajach zabroniono używania freonów w aerozolach.Do atmosfery wydzielany jest także dwutlenek węgla oraz freony. Dwutlenek węgla powstaje na skutek spalania surowców energetycznych oraz w przemyśle, motoryzacji i gospodarstwach domowych. Jego zawartość człowiek zwiększa także poprzez wycinanie lasów, gdyż rośliny pochłaniają CO2. Dwutlenek węgla w głównym stopniu przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego, czyli globalnego ocieplenia klimatu spowodowanego nadmierną emisją tego gazu oraz metanu i tlenków azotu.
Freony to gazy fluorochlorowęglowodorowe. Wydzielane są do atmosfery z lodówek, aerozoli oraz niektórych wyrobów przemysłowych. Niszczą one warstwę ozonową, która chroni Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty