profil

"Romeo i Julia" tragedia W. Szekspira, a filmowa adaptacja Baza Luhrmanna

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-05
poleca 85% 218 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Powstanie tragedii “Romeo i Julia” - Williama Shekspira, datowane jest na lata 1594-1595. Jej akcja toczy się przez pięć dni w dwóch Włoskich miastach: Veronie i Mantui.
Adaptacja filmowa Busa Luhrmanna, powstała w 1996 r. W filmie wydarzenia rozgrywają się w Verona Beach na Florydzie.

W obu dziełach autorzy pokrywają się co do wydarzeń takich jak; bal Capuletów, okoliczność poznania tytułowych bohaterów, Scena walki, w której Romeo zabija Ty balta i zostaje wygnany z miasta, Wybranie męża dla dziewczyny przez ojca, letarg Juli, pogodzenie rodów po śmierci Romea i Juli.

W wersji książkowej dwa zamożne rody są odwiecznymi wrogami.

Luhrmann pisząc scenariusz, zostaje przy wrogim nastawieniu, lecz obie rodziny przedstawia jako wrogie gangi.

Zmiany nastąpiły również w wielu scenach, w celu unowocześnienia tragedii. Przykładem są dwie najważniejsze sceny utworu: balkonowa i skryptowa. W pierwszej, Luhrmann umieszcza scenę na balkonie, tak jak jest w oryginale, lecz ta w krótkim okresie czasowy przenosi się do basenu.

Scena skryptowa pomija fakt śmierci Parysa. Nie pojawia się tam również Ojciec Wawrzyniec. W oryginale najpierw umiera Romeo, gdy widzi umarłą żonę, potem Julia budzi się i zastając martwego męża zabija się jego sztyletem.

W adaptacji filmowej Romeo wypija napój i już w tym momencie budzi się Julia.

Ta Adaptacja filmowa jest doskonałym sposobem na zachęcenie ludzi, którzy mało czytają do sięgnięcia po książkę. Pomimo wielu różnic, Luhrmann zachowuje Shekspirowski język co jest wielkim atutem tej ekranizacji. Mnie osobiście film się podobał. pomimo, że raczej nie oglądam takiego typu filmów, CHĘTNIE OBEJRZAŁABYM GO JESZCZE RAZ.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta